TOEFL IBT: Sınav Günü ve Öncesi Hazırlık

Herkese yeniden selam. TOEFL IBT hakkındaki son yazımı da sizlerle paylaşıp, artık bu konuyu kapatmak istiyorum 🙂 Bundan önceki yazılarımda TOEFL IBT’ye nasıl kayıt olunur ve TOEFL IBT’ye ilk bakış konularında elimden geldiğince sizlere bilgi aktarmaya çalıştım. Bu yazımda ise tamamen sınav içeriği hakkında yorum yapmak ve sizlere kaynak önermeye yoğunlaşacağım. Her zaman olduğu gibi, bu yazımda da başlıklarla ilerleyeceğim. Fakat farklı olarak, her bir bölüm için detaylı bilgi aktarmak istediğimden, Reading, Listening, Speaking ve Writing başlıklarına değineceğim.

1- Sınava Dair

Arkadaşlar, daha önce de bahsettiğim gibi, karşınıza ne geleceğiyle ilgili bir bilginiz olmalı, sonuçta bilmediğiniz bir şeye karşı nasıl davranacağınızı bilmezken, bildiğiniz bir şeye taktiksel yaklaşabilirsiniz.

Sınav internet kafe tarzı bir ortamda, yani bloklar halinde önünüzde sadece bilgisayar, kasa ve kulaklığın yer aldığı bir ortamda gerçekleşiyor. Yaklaşık olarak aynı odada 10-15 kişi yer alabiliyor. Yani odada yalnız olmuyorsunuz. Bu durum tabi ki sınav merkezine göre değişiklik gösterecektir. Ben Gaziantep’teki ARDEMSOFT Eğitim Merkezi‘nde katılmış olduğum sınava göre bu yorumları yapmaktayım.

Sınav süresinden en az 1 saat önce sınav salonunda olmanız sizin faydanıza olacaktır. Çünkü sınav öncesinde kimlik bilgileriniz ve sınav bilgileriniz kontrol edilecek. Ardından ise fotoğrafınız çekilecek (resmen iğrenç bir yakınlık yüzünüz hayvan gibi çıkacak) ardından ise elinize bir kağıt verilecek ve hızlı bir biçimde o kağıtta yazan ifadeyi kameraya karşı seslendirmeniz istenecek. Amaç, sınava girecek kişinin ses kaydının ve yüzünün tanınması ve onaylanmasıdır. Bu aşamadan sonra, sınav saatinin gelmesini bekleyeceksiniz. Zaten görevli, sizlere gerekli açıklamaları yapacaktır.

Sınava giderken yanınızda SU, kimliğiniz ve/veya pasaportunuz haricinde bir şey götürmeniz gerekmiyor arkadaşlar. Sınav başlamadan önce masanıza 1 adet tükenmez kalem ve 3 adet boş kağıt bırakılıyor. Ara verildiğinde kullandığınız kağıt alınıyor, yerine temizi bırakılıyor.

Sınav süresi 2 buçuk saat ile 4 saat arasında değişiyor. Dolayısıyla, aç gitmemenizi öneririm. Sınav başladığı andan itibaren, herhangi bir şekilde görevli ve/veya başkası ile iletişim kuramıyorsunuz. Eğer bir problem yaşıyorsanız, sessizce elinizi kaldırmanız yeterli oluyor.

Belirtmek isterim ki, sınav süresi yukarıda da belirttiğim üzere değişkenlik gösteriyor. Bunun sebebi, TOEFL IBT testinde iken, soru sayısının değişkenlik gösterebilmesi. Bazen, (bana denk gelmedi) TOEFL testi içerisinde 1 adet deneme testi yer alıyor, fakat o deneme testinin hangisi olduğu size belirtilmiyor ve tüm testleri sanki sınava dahilmiş gibi çözmeniz isteniyor. Bu sebeple, diğer adaylar ile soru sayınız farklı ise, veya sınavınız çok daha uzun/kısa sürdüyse moral bozmayın. Aşağıdaki görselde durum net bir şekilde açıklanıyor.

Yukarıdaki tablodan da anlayacağınız üzere sınav Reading, Listening 10 dakikalık bir ara ardından Speaking ve Writing sıralamasıyla devam ediyor. Bu konuda da soru işaretimiz kalmadığına göre, artık bölüm bölüm kaynak önerisine vs geçebiliriz.

Kısım kısım detaylar vermeden önce, sizler için, benim de sevgili Yağmur Yılmaz‘dan tavsiye aldığım, Tips for Success on the TOEFL IBT kitabından bahsetmek istiyorum.

Tips for Success on the TOEFL IBT

Arkadaşlar ben bu sınavdan güzel bir puan almak istiyorum diyen herkesin ebnce bu kitaptan faydalanması gerekiyor. Fiyat/performans olarak gerçekten çok kaliteli ve kesinlikle önerebileceğim bir kaynaktır.

Bu kaynakta, benim de sizlere aktardığım gibi, önce genel olarak sınava dair bilgiler veriliyor ve ardından her bir bölüm için örnek sorular çözülüyor. Kitabın güzel tarafı şu ki, soruya nasıl yaklaşmanız gerektiğinden, nasıl cevap vermeniz gerektiğine kadar(özellikle speaking ve writing kısmı için) her detayı sizlere aktarıyor. Dolayısıyla, bir soruya klasik yanıt verip 20 puan almaktansa, kitabın anlattığı gibi yanıt verip tam puan alabilirsiniz. Kitabı edinirseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Kitaba kolaylıkla D&R‘dan ulaşabilirsiniz. Fakat belirtmeliyim ki, sadece online sipariş ile edinebiliyorsunuz, mağazalarda bu ürün satılmıyor. Fiyatı güncel olarak 23,89 TL.. TOEFL IBT sınavı için diğer kaynaklara bakacak olursanız, 400-500 TL bandında seyrettiğini göreceksiniz. Sınavı tanımak ve taktiksel yaklaşmak için bu kitabın o 500 TLlik kitaplardan pek de bir farkı olmadığını ve sizlere gerçekten fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Kitabı satın almak isteyenler için (bence bu sınava hazırlanan herkes almalı) linki bırakıyorum. Ve hatta, görseli de bırakıyorum ki, zamanla linkler bozulabiliyor biliyorsunuz.

Anlayacağınız üzere kitap CD’si ile birlikte geliyor. Tam bir sınav deneyimi yaşamanız için ideal olduğunu düşünüyorum. Bu kitabı her bölüm için kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Fakat tabii her bölüm için farklı kaynak önerilerinde ve destek kaynak önerisinde de bulunacağım.

1- Reading

Sınavın ilk kısmıdır. Bu kısımda çok çok uzun ve teknik kelimeler içeren pasajlarla karşılaşacaksınız. Bu kısım BENCE sınavın en zor kısmı. Çünkü soruları çözerken, ya bu cevap kesin doğru diyorsunuz fakat cevabın bazen o şıkla hiçbir alakası olmuyor.

Soru tarzlarından ise bahsetmeyeceğim. Çünkü Tips for Success on the TOEFL IBT kitabında açık bir şekilde her soru tarzı anlatılıyor ve örnekleri çözülüyor.

Kaynaklardan bahsetmek gerekirse, ilk olarak her zamanki gibi, şu adresteki kaynaklardan faydalanmalısınız. Buradaki sorular zaten sınavın birebir aynısı. Fakat buradaki sorular haricinde de kaynak ihtiyacınız olursa, ki benim oldu, şu linkten faydalanabilirsiniz. Sınava girmiş biri olarak, ve birçok farklı siteyi denemiş biri olarak, buradaki soru tarzlarının sınav tarzıyla en alakalı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Hem zorluk, hem de tarz olarak, sınavdaki Reading kısmı için pratik yapabileceğiniz bir kaynak.

Linke tıkladığınızda ilk önce Reading bölümüne dair genel bilgilendirmeyi görecek, ardından ise, sağda bulunan kısımdaki 8 adet Reading testini çözebilirsiniz. NOT: Çözerken acele etmeyin, bir şıkka tıklayınca doğru veya yanlış olduğunu hemen gösteriyor ve sonrasında doğruyu bulsanız da skorunuz düşük oluyor 🙂

Bu kısımda yüksek puan alabilmeniz için tabii ki kelime bilginizin de çok iyi olması gerekiyor. TOEFL IBT tarzı kelimelere ise “400 Must Have Words for TOEFL” kaynağını öneriyorum. Şu linkten veya şu linkten PDF’ini edinebilirsiniz.

Düşük seviyeden kelime ezberlemeye başlamak isteyenler için şu link de çok faydalı olacaktır. Ben şahsen kullandım. Kolaydan zora birçok kelime bulunmakta ve açıklamalarıyla birlikte sürekli tekrar edebilme şansı tanımakta.

Reading için önerilerim bu kadar, sınav esnasında sürenizi kontrol edebilmeniz adına lütfen kitaptan ve taktiksel yaklaşımlardan faydalanın. Ayrıca Youtube’da da taktiksel yaklaşımlar için birçok örnek mevcut.

2- Listening

Arkadaşlar bence TOEFL IBT’nin Listening kısmında başarılı olabilmek için, Amerikan aksanını iyi bilmek ve aşina olmak gerekiyor. Çünkü listening kısmı tam bir Amerikan aksanıyla geçiyor. Vurgular, kelime yutmalar, hızlanmalar vs. sizleri çok zorlayabilir. Bu sebeple, bolca pratik yapmanızda fayda var.

Eğer hiç yapmadıysanız, açın 5-10 tane Amerikan filmi izleyin (mümkünse alt yazısız). Fakat o kadar iyi değilim diyorsanız alt yazılı izlemeye başlayın, ardından ise alt yazısıza geçin.

Ayrıca, listening dili haber diline çok benzediğinden, Podcastler de dinleyebilirsiniz. Gece uyumadan önce BBC, CNN gibi haber kuruluşlarının uygulamalarını açıp, listening yapabilirsiniz.

Tine Tips for Success on the TOEFL IBT kitabının yanında gelen CD’deki listening alıştırmalarını da yapınız. Tüm bunlara ek, sınav formatına kesinlikle en yakın örneklere şu linkten ulaşabilirsiniz. Bu linkte 5 ders anlatımı, 6 tane ise diyalog bulunmaktadır.

Son olarak, bu kısım için yine Youtube’dan faydalanabilirsiniz.

3- Speaking

Bu kısmın birçoğunuzun korkulu rüyası olduğunu biliyorum 🙂 Aslında abartılacak bir zorluğu yok diyebilirim. Eğer Tips for Success on the TOEFL IBT kitabını alacak olursanız, orada karşınıza ne tarz sorular geleceği ve nasıl cevap vermeniz gerektiği yazıyor. Dolayısıyla, bazı kalıpları ezberlerseniz, sınavda patır kütür konuşabilirsiniz.

Bu kısım hakkında sizlere önerim, kalabalık ortamlarda bilimsel konular hakkında konuşmaya çalışın ve konuşurken mutlaka süre tutun. Çünkü her soru için tarafınıza verilen bir süre var. Genellikle 30 saniye hazırlanma süresi ve 45 saniye veya 1 dk konuşma süresi tanıyorlar. Dolayısıyla, sınavda panik yapmamak adına mutlaka pratik yapmalısınız. Kalabalık ortamda çalışın dememin sebebi ise, sınav esnasında hemen hemen herkesle aynı anda Speaking kısmına geçeceğinizden ve etrafınızdaki herkes konuşuyor olacağından, ve onların konuşmalarını rahatlıkla duyuyor olacağınızdan, aklınız karışabilir. Kalabalık ortamda başkalarının konuşmalarını dikkate almadan kendi konunuzu anlatmaya çalışmanızda fayda var.

Mümkünse birkaç arkadaşınızı karşınıza oturtun ve onunla konuşmaya çalışın, tabi konu gündelik olmasın, bilimsel konular olsun. Bknz. sınavda arı kolonilerinde yaş faktörü hakkında konuşmam istendi.  Bu tarz konuları bulmakta zorlanabilirsiniz. Fakat şu linkten faydalanırsanız, birçok benzer konu hakkında speaking pratiği yapma şansınız olacaktır. Fakat linkten faydalanmadan önce MUTLAKA Tips for Success on the TOEFL IBT kitabındaki Speaking kısmına çalışmış olun.

4- Writing

Bu kısım artık sınavın son kısmı olduğundan biraz yorgun, bıkkın ve bitirip gitme telaşında olabilirsiniz. Fakat bu hislerin etkisine kapılıp yanlış yapmayın arkadaşlar. Eğer odak problemi yaşayacak olursanız suyunuzdan yudumlayıp 2 dk ara verin, fakat zaman hızlı geçiyor, çok abartmayın 🙂

Bizler hazırlıkta essay nasıl yazılır çok iyi öğrendiğimizden, bu kısımda zorlanacağınızı pek düşünmüyorum. Fakat, yine de Tips for Success on the TOEFL IBT kitabında belirtilen yazı tarzlarına dikkat edin. Orada, kullanmanız durumunda size extra puan getirecek kelimelerden, (for instance, eveything in a nutshell vs.) ve yazı taslağının nasıl olması gerektiğinden bahsediyor. Kitapta bahsedilen şekilde yazarsanız, yüksek puanlar alabilirsiniz. Bu kısım için tek önerim referans gösterdiğim kitaptır. Ha essay konusunda çok berbat durumdaysanız, hazırlık portfolio sheetlerinizi atmadıysanız onlara bakınız.

5- Extra Kaynaklar

Arkadaşlar, benim kullanmadığım fakat TOEFL IBT için çok popüler olan bazı kaynaklar var, Barron ve Kaplan gibi.. Bu kaynakları da drive linkime kopyaladım. Birçok kaynağa ihtiyaç duyan ve çok daha detaylı çalışmak isteyen arkadaşlar şu linkten birçok extra kaynağa erişebilir.

6- Oğuz Kaan Çiçek TOEFL IBT Sonucu

Evet, diyebilirsiniz ki “sen kimsin, kaç aldın da TOEFL hakkında tavsiye veriyorsun”. Belirtmek isterim ki, Aralık 2019 da TOEFL IBT’ye girdim. Sınava kayıt yaptırdığımda 20 gün sürem vardı çalışmak için. Bu dönem hem derslere giriyor, hem iş arayışı yapıyor hem de TOEFL IBT’ye çalışıyordum. Ayrıca bilenler bilir, psikolojik olarak da zor dönemler içerisindeydim (işsizlik durumundan). Bu 20 günün 13-15 gününü güzelce çalışarak, yukarıdaki kaynakları kullanarak geçirdim ve sınava girdim. Yani sınava 15 gün çalıştım.

Sınav sonucum ise benim için biraz hüsran oldu. Reading 12, Listening 23, Speaking 24, Writing 21 aldım. Düşünüyorum da, Writing, özellikle Reading kısmından çok daha yüksek puanlar alabilirdim. Fakat bu kısıtlı süre içerisinde (15gün) bu sonucu alabildim. Ha bu sonuç kötü mü? Hayır. Totalde 80 puan ediyor. Türkiye’deki birçok büyük firma (THY,Aselsan, TAI vb.) TOEFL IBT 60+ kabul ediyor. Fakat Speaking 18+ olması isteniyor, bilginiz olsun.

Kısacası, puanımdan memnunum şu an, çünkü geçerli bir puan, fakat çok daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum. Ve bilmeyenler için söylemeliyim ki anlayacağınız üzere sınav 120 puan üzerinden değerlendiriliyor.

Son olarak, sınava giriş tarihinizden yaklaşık 10 gün içerisinde sınav açıklanıyor. Hatta 10 gün sonra açıklanmamış ise, 14. gün kesinlikle açıklanmış oluyor. Yani öyle aylar beklemiyorsunuz sonucunuzu görebilmek adına.

Halen soru işaretleriniz var ise, lütfen info@oguzkaancicek.com adresinden bana ulaşın.

Hepinize Başarılar.

www.oguzkaancicek.com adresinde telif haklarınızın olduğu bir içerik var ise, lütfen info@oguzkaancicek.com adresine yazılı talebinizi bildiriniz. Gerekli kontrollerin ardından, söz konusu içerik bir (1) iş günü içerisinde gerekli işleme tabii tutulacaktır.

If you have a copyrighted content at www.oguzkaancicek.com, please send your written request to info@oguzkaancicek.com. After the necessary checks, the content will be processed within one (1) business day.

Leave a Comment