TOEFL IBT Kayıt

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda detaylarıyla TOEFL IBT’ye nasıl kayıt olunur sorusuna yanıt vermeye çalışacağım. Her zamanki gibi adım adım gideceğim, umarım okurken sıkılmayacağınız ve faydalanabileceğiniz bir yazı olur. Başlayalım.

İlk aşama olarak ets.org adresinde bulunan sekmelerden “Products” yazan kısma gelip, English Language Learning kısmından TOEFL IBT’yi seçiyoruz.

Ardından ise karşımıza çıkan sayfanın sağ tarafında bulunan kısımdan, bir önceki yazımda bahsettiğim faydalı dokümanlara ve sınava dair bilgilere ulaşabiliriz. Fakat kayıt olmak için, “Register Now” butonuna tıklamalısınız.

Eğer daha önce bir hesap oluşturduysanız lütfen giriş yapın, fakat ilk defa kayıt olacaksanız New Users kısmından vatandaşı olduğunuz ülkeyi seçin ve Create an Account butonuna basın.

Bu kısımda sizlerden birçok bilgi isteyecekler, bilgilerinizin bir kısmını daha sonra değiştirebilirsiniz fakat bazılarına ise sonradan müdehale edemiyorsunuz. Bu sebeple, ne olur ne olmaz, tüm bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girin.

Burada sizin faydanıza olabilecek birkaç detay var. Mesela 3. adımda (Search Service) bulunan kısıma “YES” butonuyla cevap verdiğinizde, TOEFL IBT sonucunuza göre yurt dışındaki üniversitelerin sizlere ulaşabilmesini sağlıyorsunuz. Tabii bu üniversitelerin birçoğu özel üniversite oluyor, fakat burs kazanma ihtimaliniz de mevcut. Dolayısıyla, benim önerim, bu kısımdaki butonu YES olarak yanıtlayın.

Bu aşamaları sırasıyla atladığınızda, profiliniz oluşturulmuş olacaktır. Ardından ise, Log in butonunu kullanarak, hesabınıza yeniden giriş yapın. Çünkü doldurmanız gereken extra alanlar karşınıza çıkacaktır. Bu alanları bulabilmek için, giriş yaptıktan sonra ekranınızdaki sol kısıma bakın.

Burada eksik veya hatalı bilgi olmadığını lütfen kontrol edin. ETS, eksik veya hatalı bilgi konusunda çok hassas bir kurum, bu sebeple bilgileriniz eksik veya hatalı ise sizi sınava almayabilirler. 

Update Identifying Information” kısmında kimlik bilgilerinizi yüklemeniz isteniyor. Eğer bir pasaportunuz var ise, bilgilerinizi pasaportunzdaki gibi işlemenizde fayda var. Yok ise, T.C. kimlik kartınızdaki gibi girmeniz de uygun olacaktır. T.C. kimlik numaranızıNational ID” kısmına yazmanız gerekmektedir.

Evet, artık bilgilerinizi tamamladıysanız, sınava kayıt olabilirsiniz. Bunun için ilk yapmanız gereken işlem, ana sayfanızda yer alan “Register for a Test” butonuna tıklamaktır.

Ardından ise, karşınıza çıkan ekranda “TOEFL Test” i seçip, Continue butonuna tıklayınız.

Ardından ise karşınıza kocaman bir bilgilendirme mesajı çıkacak, eğer halen soru işaretlerinizi var ise bazı konularda, lütfen bu kısımı okuyun. Bu kısımda sizlere, sınav merkezi seçimi, kimlik bilgileri gereksinimleri ve ödeme gibi konularda bilgiler verilmektedir. Eğer okuduysanız, gizlilik ve kullanım koşullarını kabul edip, continue butonuna basınız.

Bu aşamada, karşınıza çıkacak sayfada sınav merkezine ve zamanına dair bilgileri girmeniz istenecek. Eğer sınava Türkiye’de girecekseniz, Turkey olarak işaretleyip şehir olarak ise, karşınıza çıkan şehirlerden hangisinde girmek istiyorsanız onu seçiyorsunuz. Mesela ben Gaziantep seçtim.

2. soruya yanıt verebilmeniz için, yan sekmede ana sayfaya dönün ve sağ üst köşede FAQs yazan butona tıklayın.

Ardında ise, Frequently Asked Questions About the TOEFL IBT Test‘e tıklayın. Burada ise, “How do I find testing locations and dates” sorusuna tıklayıp, “testing locations” butonuna tıklayın.

Bu kısımda Türkiye’yi seçtikten sonra, karşınıza sınavın yapılacağı il, test formatı, sınav ücreti ve uygun tarihler belirecektir. Buradaki bilgilere göre, 2. sorumuza cevap vereceğiz. Bu sayfada yazan tarihler dışında bir tarih seçimi yapamazsınız.

Örnek vermek gerekirse, Gaziantep ili için 4 Mayıs tarihindeki sınava girmek istiyorum diyerekten, 2. soruya yanıt veriyorum.

Bunun haricinde, direkt olarak Start Date ve End Date yazan kısımdan bir tarih aralığı seçerek de, sınav tarihinizi belirleyebilirsiniz. Ben, tüm il ve sınav tarihlerini görebilmeniz adına, ilk yöntemi sizlere anlatmak istedim.

Bir aralık seçip, Search butonuna tıkladığınızda, aşağıda uygun tarih ve sınavın yapılacağı merkezin adı çıkmaktadır. Bu seçeneklerden, size uygun olanın üzerine tıklayıp, continue butonuna basınız. Continue butonuna basmadan önce, bilgileri kontrol ediniz. (Sınav merkezi ve sınav saati)

Bir sonraki aşamada ise, yeniden kimlik bilgilerinizi girmenizi istiyorlar. Daha önce doldurduysanız ve eksik/hatalı bir bilgi yok ise, bilgilerinizi kontrol etmeniz ardından continue butonuna tıklayınız.

Ardından ise karşınıza çıkacak olan sayfada “
Online score report AND a paper copy mailed to you ” seçeneğine tıklayıp, continue diyiniz.

Ardından ise, karşınıza çıkan sayfada en alt sağda “Skip” butonuna tıklayıp geçiniz.

Bir sonraki sayfada ise, size sorulan extra bilgilere yanıt veriniz. Tamamen sizin kendi görüşlerinize dayanarak cevaplamanız gereken bir kısımdır. Ardından ise, kullanım şartları ve gizlilik politikasını da onaylayarak son aşamaya ilerleyiniz.

Karşınıza çıkan kısımdan eğer istediğiniz bir ürün var ise, seçip ilerleyiniz, yok ise, “No thanks” seçeneğini işaretleyip ilerleyiniz ve bilgileri kontrol ettikten sonra “Confirm Order” diyerek ödeme sayfasına gidiniz.

Ödeme kredi kartı ile yapılabilmektedir. Banka kartı ile ödeme yapmaya çalıştığımda hata ile karşılaşmıştım, birçok arkadaşım da aynı sorunu yaşamıştı. Dolayısıyla direkt olarak Kredi Kartı ile ödemenizde fayda var. Bunun için “Payment Methods” kısmından “Electronic Payments” butonuna tıklayıp, continue diyiniz.

Ardından ise gerekli bilgileri doldurup continue diyiniz.

Ardından ise, kredi kartı bilgilerini girdikten sonra “BUY” butonuna tıklayıp işlemi sonlandırabilirsiniz.

ETS kurumu, sınav ücreti olan 185$’ı, o günün kuru ile TL cinsinden hesabınızdan çekmektedir.

Yukarıda detaylarıyla anlatmaya çalıştığım TOEFL IBT KAYIT için halen problem yaşıyorsanız, veya sormak istediğiniz bir şeyler var ise, lütfen info@oguzkaancicek.com adresinden mail atınız.

Hepinize Başarılar.

www.oguzkaancicek.com adresinde telif haklarınızın olduğu bir içerik var ise, lütfen info@oguzkaancicek.com adresine yazılı talebinizi bildiriniz. Gerekli kontrollerin ardından, söz konusu içerik bir (1) iş günü içerisinde gerekli işleme tabii tutulacaktır.

If you have a copyrighted content at www.oguzkaancicek.com, please send your written request to info@oguzkaancicek.com. After the necessary checks, the content will be processed within one (1) business day.

Please follow and support

1 thought on “TOEFL IBT Kayıt

  1. […] da sizlerle paylaşıp, artık bu konuyu kapatmak istiyorum 🙂 Bundan önceki yazılarımda TOEFL IBT’ye nasıl kayıt olunur ve TOEFL IBT’ye ilk bakış konularında elimden geldiğince sizlere bilgi […]

Leave a Comment