Romanya’da Erasmus Öncesi Hazırlık

Kabul Süreci

Aşağıda anlatılan süreçler Universitatea Politechnica Bucureşti için geçerlidir.

Kabul sürecinde size kabul edildiğiniz açıklandıktan sonra yapmanız gereken ilk şey belgelerinizi toplamak. Tabii bu belgelere siz ulaşmaya çalışmıyorsunuz, okulumuzun erasmus ofisi sizi nomine ettiğinde karşıdaki okulun erasmus ofisinden bir mail alıyorsunuz ve bu mailde doldurmanız gereken belgeler gönderilmiş oluyor. Sizden, harici başka bir belge doldurmanız ve göndermeniz beklenmiyor. Bu belgeler daha önceki yazıda bahsedilenlerle (İspanya’da Erasmus Öncesi Hazırlık 1-2) neredeyse aynı sadece farklı olan kısım size barınma imkanının sunuluyor olması ve bunun için rezervasyon yapabiliyor olmanız. Okulun size sunduğu barınma imkanından yararlanmak istiyorsanız Room Reservation Form doldurarak gönderiyorsunuz ve sizin aslında bu aşamada evrak işlerinizin okulla ilgili kısmı bitmiş oluyor.

Evrak toplama işlerinizin ikinci kısmında ise size gönderilmiş olan mail içerisinde yer alan kabul mektubu ile birlikte erasmus ofisinden alacağınız vize yazısı ve birkaç belgeyle birlikte vize almak için konsolosluk kapısını çalıyorsunuz. Buradaki kilit nokta şu, Romanya vizesi almak için vizede istenen belgeler seneden seneye değiştiğinden elden başvuru yapılmıyor. Online olarak (http://evisa.mae.ro/ adresinden ) başvuruluyor ve başvuru sırasında sizden istenen belgeler açıkça yazılmış.

Bu belgeleri ilgili yerlere yükleyerek ve gerekli yerleri doldurarak başvuru talebinizi iletiyorsunuz. Başvuruda kullanmak üzere sizden sabıka kaydı vs gibi belgeler isteniyor özellikle sabıka kaydı için apostil mührü bulunması şartını unutmayın, e-devletten aldığınız sabıka kaydı vize başvurusunda kullanılamaz. Ayrıca vize yazısı, kabul belgesini bazı süreçlerde belgeleri sisteme birden fazla kez yüklüyorsunuz. Bunun nedeni sizin alacağınız hibe ve devletin sizi gönderdiği ibaresi vize yazınızda belirtildiğinden, finansal destek belgesi yüklenmesi gerektiğinde ve sponsorluk belgesi istendiğinde aynı belgeyi yüklemiş oluyorsunuz. Öğrenim sürenizin gösterildiği belge ve kabul belgeniz istendiğinde de yine aynı şekilde kabul belgesini iki kez yüklemiş oluyorsunuz çünkü ikisi tek belgede açıklanıyor. Önemli bir diğer konu ise seyahat sigortası. Ben seyahat sigortamı yaparken 30.000 euro teminatlı ve gidiş dönüş tarihlerimi kapsayacak şekilde Axa Sigorta‘da yaptırmış ve 50 euro gibi bir rakam ödemiştim ki zaten ana şartlar bunlar.

 Başvuru sonunda yüklediğiniz belgeler ve doldurduğunuz boşluklar sıralı şekilde bir zip dosyası halinde önünüze getiriliyor. Bu zip dosyasını indirmeli ve o sırayla çıktısını almalısınız çünkü başvuru için gittiğinizde bunlar lazım olacak. Burada bilmeniz gereken tek konu şu ki ; aslında siz burada başvuru yaptığınızda vize başvurusu yapabilmek için randevu alma talebi yapmış oluyorsunuz ve size işlem süresine göre ( bana 5 günde cevap verilmişti ) cevap maili gönderiliyor ve bir tarih ve saat ile birlikte bir ilde randevu veriliyor. Randevunun verildiği konsolosluk ikametgaha göre ayarlanmış olduğundan otomatik veriliyor. Benim ikametgahım Mersin olduğundan İzmir’e gitmiştim başvuru için. Size herhangi bir mail gelmeden uçak bileti alıp gitmeyin çünkü eğer bir cevap maili almadıysanız size vize için gün verilmemiş oluyor.

Diğer önemli husus ise tam olarak size verilen gün ve saatte orada bulunmanız gerekiyor ne erken ne geç çünkü genelde konsolosluklarda güvenlik nedeniyle kişiler içeri alınmadığından uzun süre ayakta beklemeniz muhtemel.

Randevu günü geldiğinde konsolosluğa vize başvuru ekranında otomatik oluşturulmuş zip klasörünün içindeki belgeleri sırasıyla indirip çıktısını aldığınız belgelerle birlikte, okuldan aldığınız vize yazısının orjinaliyle birlikte gidip sadece belgelerinizi ve pasaportunuzu teslim ediyorsunuz. Herhangi bir vize görüşmesi olmuyor. Vizeniz çıktığında size yine mail atarak haber veriyorlar ve gidip pasaportunuzu teslim alıyorsunuz ama eğer uzak bir yerdeyseniz ve bir tanıdığınız varsa o kişiye vekalet vererek pasaportunuzu teslim almasını sağlayabilirsiniz.

Barınma

Okulun size sunduğu en güzel imkanlardan birisi barınma imkanı. Size en başta gönderilmiş olan Room Reservation Form‘u doldurup oda talep ettiyseniz size bir oda rezerve ediliyor. Odalar; 2 kişilik, tuvaleti banyosu bulunan, TV ve Fiber internet ile birlikte muazzam çalışan ısıtma sistemiyle bence gayet tatmin edici. Üstelik depozito ödemiyorsunuz ve oda ücreti aylık 100 euro. Fakat ödemeleri elden yurt müdiresine yaparken euro olarak değil Lei olarak ödemeniz gerekiyor. Bu nedenle yurt fiyatları 100 euro karşılığı olan güncel Romen Lei olarak ödeniyor. Ben 465 Lei ödemiştim.

 Ayrıca kalacağınız yurdun tamamı erasmuslulardan oluşuyor, kısaca P19. Oda arkadaşlarınız herhangi bir kültür çatışmasını önleyebilmek adına genelde ya Türk ya da Türkiye’ye yakın bir ülkeden oluyor. Örneğin siz müslümansınız ve domuz ürünleri tüketmiyorsunuz ama oda arkadaşınız sizin kullandığınız bir tabağı vs. domuz ürünü tüketirken kullanıyor. Bu durum bazı kişiler tarafından hoşgörüyle karşılanmayabildiğinden bu şekilde odalar eşleştiriliyor. Ama talep ederseniz böyle bir kısıtlamayı ortadan kaldırmanız da pek tabii mümkün.

Romanya yasaları gereği yurtlarda alkol ve sigara tüketmek yasak ama bu yasağı P19 da kimse umursamıyor desek yeridir. Sadece girişteki güvenliklere göstermeyin yeter.  İsterseniz yurtta 15 tl gibi bir rakam karşılığı çamaşırlarınızı yıkatabilirsiniz bu hizmet sunuluyor ama ben onun yerine Washescu da yıkamayı tercih etmiştim hep. Washescu herhangi çalışanı bulunmayan tamamen otomatik işletilen mobil uygulamayı kullanarak karekodla girip çıktığınız otonom bir çamaşırhane ve yurdunuza gayet yakın. Yurt okula da oldukça yakın, yani dersten 20 dakika önce uyanmış olmanız derse yetişmek için gayet yeterli bir süre.

Bu yazı Metehan Atay tarafından hazırlanmıştır. Daha detaylı bilgi edinmek için kendisine metehanatay1@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Hepinize Başarılar.

www.oguzkaancicek.com adresinde telif haklarınızın olduğu bir içerik var ise, lütfen info@oguzkaancicek.com adresine yazılı talebinizi bildiriniz. Gerekli kontrollerin ardından, söz konusu içerik bir (1) iş günü içerisinde gerekli işleme tabii tutulacaktır.
If you have a copyrighted content at www.oguzkaancicek.com, please send your written request to info@oguzkaancicek.com. After the necessary checks, the content will be processed within one (1) business day.

Please follow and support

2 thoughts on “Romanya’da Erasmus Öncesi Hazırlık

  1. Merhabalar ben de bu üniversiteye erasmus için 2.sınıfın 2. döneminde gideceğim şuana kadarki izlenimlerin neler ? Bilgisayar mühendisliği okuyorum ve bir çok dersimi eşleştiremedim, o yüzden döndüğümde alttan alacağım. Sizce değer mi ?

    1. Merhaba Harun, hayatın derslerden ibaret olmadığını düşünüyorum. Bakış açındaki genişleme bile hayatını büyük ölçüde değiştirecektir. Risk almaktan kaçınma. Özellikle yeşil pasaportun varsa, gitmeme gibi bir hata yapma.

Leave a Comment