Merhaba 🙂

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde memur bir baba ve ev hanımı bir annenin evladı olarak 14 Ağustos 1994 tarihinde doğdum. Benden iki yaş büyük yakışıklı bir abim, ve 10 yaş küçük güzeller güzeli bir kız kardeşim var. Lise eğitimimi İsmet Ayşe Behzatoğlu Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra, 2013 yılında, tercih listemin ilk sırasında yer alan Gaziantep Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde lisans eğitimi almaya başladım.

Üniversite Hayatım Boyunca Neler Yaşadım , Yaşıyorum ?

(2013) Üniversitenin birinci yılı hazırlık okumak ile geçti , hemen hemen sıfır İngilizce ile başladım hazırlığa fakat yeterince çalıştım ve 79 ortalama ile başarıyla tamamladım. Bu dönemde başarılı olmamın birçok sebebi var ve bu sebeplerden bir tanesi, değerli hocam Mecit Cekeli‘dir. O dönemde kişisel gelişim seminerlerine ve sertifika programlarına da odaklanmıştım, arkadaşlarımla birlikte sürekli kişisel gelişim seminerlerine ve eğitim programlarına dahil oluyordum.

(2014) Birinci sınıfa geldiğimizde ise çoğu vaktimi arkadaşlarımla vakit geçirmeyle ve ders çalışmakla geçirdim. Geleceğe dair henüz bir planım yoktu. Fakat o dönemlerde kendime başka uğraşlar edinmem gerektiği hakkında düşüncelerim oluşuyordu. O yıl içerisinde Toplumsal Duyarlılık Projesi adında bir dersimiz vasıtasıyla Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ( TEGV ) ile tanıştım ve bir eğitim yılı kadar gönüllülük yaptım. Ardından ise TEGV’in bana iyi geldiğini, ifade şeklimin değiştiğini ve özgüvenimin arttığını gördüm, bu sebeple TEGV’de gönüllü olarak 1 yıl daha devam etme kararı aldım ve 2016 yılı sonuna kadar gönüllülük sürecime devam ettim. Fakat 2016 yılındaki yoğun tempomdan dolayı gönüllülük serüvenime ara vermek, uzaktan takip etmek durumunda kaldım.

(2015) Birinci sınıfta temellerini attığım “başka uğraşlar edinmem gerektiği fikri” ile, ikinci sınıfın başında, Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde kısmi zamanlı öğrenci olarak çalışmaya başladım. Artık kendime bir şeyler katmak istiyordum ve sürekli yeni şeyler araştırıyordum. O dönemde Inovatim ile tanıştım ve online sınav sonrası üye sıfatına kabul edildim. Daha sonra ise aldığım tüm dersleri başarıyla tamamlayabildiğimi gördüm ve bunun yanında ikinci bir dal okumayı da başarabileceğimi düşündüm. Makine Mühendisliği Bölümü okumamın teorik bilgimin pratik ile tamamlanması açısından uygun olabileceğini ve disiplinler arası düşünme ve çalışma yeteneğime artı katabileceğini düşündüm. İkinci sınıfın ikinci dönemi sonunda Makine Mühendisliği Bölümü’ne başvurumu yaptım ve onay aldım.

(2016) Artık 3. sınıf bir Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencisi, aynı zamanda kısmi zamanlı çalışan ve Makine Mühendisliği Bölümü ile çift anadal yapan bir öğrenciydim. Bu dönemler biraz sallantılı ve fazla yoğun geçse de, hayatım boyunca edinebileceğim en güzel alışkanlıkları edinmemi sağladı. Disiplinli olmak, dakik olmak ve planlı olmak. Bu yoğunluk içerisinde ani bir karar alarak, ifade şeklimi olgunlaştırmak ve İngilizce dil becerilerimi tamamlamak adına Erasmus yapmak istedim ve onay aldım.

(2017) Bu yıl benim hayatımın en güzel yıllarından biri diyebilirim. Bu dönem İspanya’nın Bask bölgesinde, Bilbao’ya sadece 1 saat mesafede olan Mondragon Üniversitesi’nde Erasmus tecrübesi edindim. Bu dönemde birçok farklı kültür ve insan tanıma şansım oldu ve yine birçok farklı bakış açısı görme şansım oldu. Ayrıca, bu tecrübenin İngilizce dil yeteneklerime katkısının çok büyük olduğunu belirtmek isterim. Çünkü gerçekten 5 ay boyunca resmi dili İspanyolca ve Baskça olan bir ülkede, kendinizi ifade edebilmeniz adına iyi derecede İngilizce(ortak dil) bilmeniz gerekiyor. Bilmeseniz de geliştirmeniz gerekiyor.

(2018) 2018 yılının Şubat ayında başladığım Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası’nda yaklaşık 5 ay kadar süren bir uzun dönem intörn tecrübem oldu. Burada geçirmiş olduğum zamanın ve yapmış olduğum çalışmaların, tarafıma verilen eğitimlerin kıymetini sizlere ifade edemem. Teorik bilgimin resmen pratikle harmanlandığı bu dönemde, kendime ve geleceğime çok şey kattığımı düşünüyorum.

2018 yılının Haziran ayında ise Gaziantep Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden 3.09 genel ortalama ile şeref öğrencisi olarak mezun oldum. Erasmus deneyimim ve ardından intörn deneyimim dolayısıyla ara vermek durumunda kaldığım Makine Mühendisliği Bölümü’ne ise son sınıf öğrencisi olarak devam etmekteyim. 2018 yılı sonuna kadar kendimi geliştirebilmem adına, eksiklerimi tespit ettim ve bu eksiklerim üzerine yoğunlaşma kararı aldım. 

(2019) Temelde eksiğim olduğunu düşündüğüm 4 şey  vardı. Bunlardan biri, dil becerilerimi kanıtlayan bir sınav sonucu, ehliyet, askerlik ve Makine Mühendisliği Bölümü diploması. Dil becerilerimi kanıtlayan belgeleri edindim ( YDS, Yökdil, TOEFL IBT ) ve sırada ehliyet edinmek, Makine Mühendisliği Bölümü diploması almak bulunmakta ve 1 yıl içerisinde mezun olacağım 🙂 Ardından ise askerlik düşünmekteyim.

Tüm bunların gerçekleşmesinde yakın arkadaşlarımın, ailemin, beni sürekli destekleyen ve yücelten iş arkadaşlarımın ve sevgili Fidan Gögebakan ablamın büyük payı var ve her zaman destekçim olmuşlardır. Bunaldığım dönemlerde benimle daha çok ilgilenmeleri, beni sürekli sahiplenmeleri ve her ortamda yüceltmeleri beni harika  bir şekilde motive etti. Onlardan aldığım güç ile yoluma devam edip her zaman iyi işler başarabileceğimi düşünüyorum.

Tüm bunlar haricinde, bu web sitesini kurma amacım, sosyal medya ve internet ortamına olan ilgimdir. Her zaman profesyonel bir kişisel blogum olsun istedim fakat yeterli bilgi birikimine sahip olmamam ve paylaşacak herhangi bir şey bulamamam sebebiyle bir türlü bu hayalimi gerçekleştiremedim. Tabii ki birkaç denemem oldu fakat başarısızdı. (İlk başta blogspot hesap açıp, bölümümle alakalı İngilizce makaleleri Türkçe’ye çevirip yayınlıyordum) Başta Gaziantep Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencileri olmak üzere, tüm mühendislik fakültesi bölümleri öğrencilerine faydalı içerikler sunmayı hedefliyorum. Bu hedef doğrultusunda, siz geleceğin profesyonelleri ve rakipleriniz için, paylaşmanın önemini vurgulamayı düşünüyorum. Hepimiz yarış halinde olabiliriz, fakat bu yarış yardımlaşma içerisinde devam ederse, meyvelerinin harika olacağını düşünüyorum.

Bana Ulaşın

Bana her konuda iletişim menüsünden mesaj göndererek ulaşabilirsiniz. Ayrıca oguzzkaancicek@gmail.com, info@oguzkaancicek.com adreslerinden ve tüm sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirsiniz. Zamanım el verdiği ölçüde cevap vereceğimden şüpheniz olmasın.

Sevgiyle kalın.