Mechanical Engineering Orientation ME 299/ME399

Derse Dair

Bu sayfada Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü tarafından bir zamanlar zorunlu olan fakat şu an için kaldırılan ME 299 ve ME399 – Mechanical Engineering Orientation derslerine dair dokümanlara ulaşabilirsiniz.

Bu derslerin şu an için askıya alınmış olması, ileriki dönemlerde yeniden zorunlu olmayacağı anlamına gelmez. Çünkü profesyonel yaşama başlamadan önce edinilen tecrübelerin payı hafife alınmaz.

Bu iki stajdan ME 299 olan 2. sınıfın sonunda zorunlu olarak katıldığımız programdı. Genel adıyla “döküm stajı” diyebiliriz, çünkü gidilecek olan iş yerlerinde döküm işlemini görmemiz bekleniyordu. Genel olarak staj yapılacak yerdeki fiziksel ve operasyonel şartlardan bahsetmek gerekirse;

 1. Döküm
 2. Çeşitli kaynak işleri, ısıl işlemleri, sıcak biçimlendirme.
 3. Torna, taşlama.freze matkap gibi tezgahlarda talaş kaldırma işlemleri.
 4. Pres işleri.
 5. Özel tezgahlar

Bu 5 işlemi gözlemleyebileceğimiz ve/veya aktif rol alabileceğimiz iş yerleri kabul edilmekteydi.

İkinci staj programı olan Me 399 ise 3. sınıfın sonunda zorunlu olarak katılmamız gereken bir stajdı. Bu staj da öğrenciler arasında ” yönetim stajı” olarak ifade edilmekteydi.  Genel olarak staj yapılacak yerdeki fiziksel ve operasyonel şartlardan bahsetmek gerekirse;

1. Fabrika organizasyon ve yönetim;
a) Organizasyon tipi;
b) Standart uygulamalar
c) Üretim planlama ve kontrol teknikleri
d) Muhasebe
e) Satış ve satın alma
f) Fabrika düzenleme
2. İşyerinin seçiminde göz önüne alınmış faktörler;
a) İşgücü yönünden
b) Su ve enerji yönünden,
c) Hammadde yönünden,
d) Satış ve dağıtım yönünden
3. Özel tezgahlar
4. Depolama ve stok kontrol düzenleri
5. Fabrikaların diğer yardımcı tesisleri (güç merkezi v.b.)
6. Üretimi arttırma çabaları ve kalite kontrol düzenleri
7. Montaj hattı ve ilgili hususlar
8. İş güvenliği, ve işçi-işveren ilişkileri

Gördüğünüz üzere içerikleri tamamen farklı ve faydalı olan bu iki program öğrencilere zorunlu kılınmıştı. Fakat 2017-2018 eğitim-öğretim yılı itibariyle bu iki staj birden iptal edildi. Fakat, öğrenmek ve tecrübe sahibi olmak isteyenler, bu staj içeriklerine göre “Gönüllü” yaz stajı programlarına katılabilir veya firmalara gidip gönüllü staj yapabilir. Talep edildiği takdirde bölüm hocaları da bu konularda sizlere yardımcı olacaktır.

Yukarıda paylaşmış olduğum içeriklerin üniversite tarafından yayınlamış olan versiyonlarına, staj defteri formatına ve örnek staj defterlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Unutmayın, bu stajı yapmamış olsanız da, staj tecrübesi edinmiş diğer öğrencilerden “en azından” süreci öğrenebilirsiniz. Örneğin döküm prosesi.

Dokümanlar için : Tıklayınız.

Hepinize Başarılar.


www.oguzkaancicek.com adresinde telif haklarınızın olduğu bir içerik var ise, lütfen info@oguzkaancicek.com adresine yazılı talebinizi bildiriniz. Gerekli kontrollerin ardından, söz konusu içerik bir (1) iş günü içerisinde gerekli işleme tabii tutulacaktır.

If you have a copyrighted content at www.oguzkaancicek.com, please send your written request to info@oguzkaancicek.com. After the necessary checks, the content will be processed within one (1) business day.

Please follow and support

2 thoughts on “Mechanical Engineering Orientation ME 299/ME399

 1. Thanks for your marvelous posting! I definitely enjoyed
  reading it, you happen to be a great author.I will make sure
  to bookmark your blog and may come back in the future. I want to encourage you to continue your great job, have a nice evening!

 2. Appreciate this post. Will try it out.

Leave a Comment