Mondragon University PBL Example 33

Mondragon University PBL Example

Çok uzun bir aradan sonra tekrar merhaba 🙂 Hiç uzatmadan direkt konuya gireceğim. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi Mondragon Üniversitesi’ne Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencisi olarak gidecekseniz, oradaki departmanınız Industrial Organizations olacak. Ve bu departmanda PBL – Problem Based Learning – dediğimiz bir öğretim tekniği uygulanmakta. Hafiften özet geçmek gerekir ise;

Okuldaki dersleriniz 3 ay sonra sonlanacak, ardından size dönemde aldığınız derslerin tamamını ( özel durumlar hariç ) bir problem verecekler, bu da sizin PBL’iniz olacak. Hangi dersleri aldığınız takdirde PBL’e katılmak zorunda olacağınızı ve diğer bilgilere şu yazımdan ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı yazma amacım, PBL kavramına yabancı kalmamanız, prosesin nasıl işlediğini bilmeniz ve tabii ki bir örnek görmeniz 🙂 Okuldan ayrılmadan önce birçok kişiden rica ettim fakat sadece 2 tane PBL örneği elde edebildim. Bir tanesi BENCE o dönemin en iyi PBL’iydi, her ne olursa olsun iki dökümanı da çok iyi değerlendirmenizde fayda var. Çünkü göreceksiniz ki, arkadaşlarınız orada her dönemin sonunda PBL yaptıklarından, bayağı bir profesyonel çalışıyorlar. Sizler de onların yanında ezilmeyin, profesyonel davranabilin ya da ne yapacağınızı bilin diyerekten bu şekilde bir içerik hazırlamak istedim.

NOT : Yazıdan da anlayacağınız üzere her dönemin PBL konusu, yapılması gerekenler vs farklı, fakat içerik olarak ne yapıldığını bilmenizde fayda var.

Bizden istenenler şu şekildeydi;

 1. Her gün grup üyeleri ile toplantı yapılacak
 2. Günlük rapor ( yapılması gerekenler, tamamlananlar, tamamlanamayanlar, problemler vs ) tutulacak
 3. Günlük ilerleme hızı ölçülecek
 4. Madde 2 ve 3’de yaptığınız çalışmalar hocalara günlük olarak iletilecek
 5. Herhangi bir problem var ise durum hocaya belirtilip, toplantı talep edilecek
 6. Yapılan çalışmada ” Consultant ” yani danışman rolüne bürünülecek ( öğrenci sunumu, raporu hazırlanmayacak demek oluyor bu )
 7. Schedule’a tamamiyle uyulacak
 8. Rapor ve Poster hazırlanacak
 9. Rapor ve Poster teslimatından sonra grupça sunumlar yapılacak
 10. Sunumlardan sonra ” Defense ” yapılacak
 11. Savunma sonrası bireysel sunumlar yapılacak

Sizlere gerekli olan başlıkları açarak anlatacağım.

1 . Grup Üyeleri ile Birlikte HER GÜN Toplantı Yapılacak

Arkadaşlar resmi tatiller ve hafta sonları hariç, çalışma sürenizin her bir günü için grup üyeleri ile bir araya gelip max 20 min 10 dakika toplantı yapıp, proje ilerleyişi hakkında kısa bir tartışma yapacaksınız. Toplantı sürenizi not etmeyi unutmayın çünkü günlük maillerinizde bu bilgiyi de iletmeniz gerekecek.

Okula gitme zorunluluğunuz olmasa da, aslında hocalar size okulda çalışıyor vaziyette görmek istiyorlar. Bu sebeple, toplantılarınızı ve çalışmanızı okulda yapmanız, kontrol sırasında size fayda sağlayacaktır ( ha bu çocuklar burada harbiden çalışıyor mantığı )

2. Günlük Rapor Tutulacak

Raporunuzda, o gün ne yapmanız gerektiğini ( daha öncesinde To Do list oluşturacağınız için biliyor olacaksınız ), ne yaptığınızı, yapamadıklarınızı ve varsa da problemleri yazmalısınız. Bunu yaparken, – aslında tüm işlerinizde – standart bir format kullanmalısınız. Günlük ilerleme hızınızı Burndown Chart ile, yapacak listenizi ise To Do List ile değerlendirebilirsiniz. Bizler, To Do List için; https://trello.com/ Burndown Chart için ise https://getcorrello.com/ adreslerini kullanmıştık. Fakat şahsen, Corello adresini önermiyorum 🙂 Milyon tane boş mail atıyor sinir bozuyor. Ayrıca çok daha iyi siteler var.

İşte Trello ve Corello’dan alacağınız ekran görüntülerini, günlük raporunuzu ve toplantı sürenizi her gün ( gruptan seçeceğiniz bir kişi, size CC’ye alarak ) danışman hocanıza yolluyorsunuz. Bu mail bile standart formatta olmalı 🙂

3. Toplantı

Totalde 3’den fazla toplantı hakkınız yok ( böyle hatırlıyorum ) bu sebeple, toplantıya gitmeden önce mutlaka ne kadar çok sorunuz var ise not edin, ve toplantıya gitmeden önce hocanıza mutlaka mail ile bu soruları bildirin. Aksi takdirde sorularınıza yanıt vermiyorlar 🙂

4. Role Bürünme

Böyle bir başlık açtım, çünkü buna aşırı önem veriyorlar 🙂 Bu yaptığınız çalışma aslında reel bir firmanın kullanacağı bir çalışma. Tabii sizlerden sonra hocalar onları bayağı bir düzenliyordur fakat sonuç olarak bu çalışmalar firmalara sunulacak yardım amaçlı. Bu sebeple, sizzler bir danışman firma gibi hareket etmelisiniz. Yani günlük mail attığınız hocanız aslında hoca değil, bu periyotta sizlerin expert’i olacak. Sunum döneminde ise, tahtaya bir danışman firma gibi çıkacaksınız, öğrenci olarak değil. Öğrenci gibi davranırsanız zaten PBL’den kalırsınız bence 😀

Bizim dönemde bir grup kartvizit bastırmıştı, sunum sonrası expertlere dağıtmıştı falan 🙂 Bir grup tarihçe ve logo hazırlamıştı vs, çok orjinal fikirlerle gelmişlerdi. Birçoğu da çok yüksek notlar aldı diye duydum.

5. Rapor ve Poster

Poster örneği hiç görmedim ama, kısaca firmaya olan faydanızı anlatacak şeylerden bahsetmeniz isteniyordu diye hatırlıyorum. Rapor ise, hocalara teslim edilecek Rapor 1, ve Annex dediğimiz tüm yapılan işleri içeren rapor şeklinde teslim edilecek.

Aralarındaki fark; raporda tekrar eden screenshotlar veya işlemler yer almıyor, mesela 10 bölgenin ayrı ayrı excel görüntüsünü almak yerine, rapora bir tanesini örnek olarak koyup, diğer ekran görüntülerini ise Annex’te göstermek. Bu yöntemi herkes kullanıyor orada, ben gittiğimde böyle bir yöntemden haberdar değildim, orada öğrendim 🙂 Bizde amele gibi, ne varsa rapora ekliyoruz falan. Neyse, sizler de görün diye, hem raporu hem annex’i istedim ben ( yorum kısmına övün bari beni biraz 😀 )

6. Sunumlar

Her proseste olduğu gibi burada da zaman kısıtlaması var, her grubun sunumu tamamlaması için sadece 15 dakikası var ve her grup 4 kişiden oluşuyor. Ona gore kendinizi ayarlayacaksınız. Ne kadar porfesyonel davranırsanız o kadar çok dikkat çekersiniz. Örnek vermek gerekirse, bir grup, danışmanlık şirketinin temsilcileri ve orada bulundukları pozisyonları vs koymuşlardı sunuma, çok çok iyiydi 🙂 İşte, sizlere 100 yıldır şu konularda destek veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz tarzı konuşmalar vs :))

7. Defense – Savunma

Sunumlardan sonra yapmış olduğunuz çalışmayı savunmanız ( en iyisinin siz olduğunu kanıtlamanız ) istenecek. Ve bu savunma sonucunda sadece 1 grup işi kapmış olacak 🙂 Savunmada her grup bir temsilci seçip ortaya gönderiyor.Profesyonel olmak adına ortadaki temsilciye bir tablet veriliyor ve diğer grup üyeleri oturdukları yerden tartışmaya müdehale etme şansı buluyor tablet aracılığıyla.. daha net yazmak gerekirse, ortadaki 10 temsilci tartışırken, yerinde outran diğer grup üyeleri ” şu cevabı ver, şuna şöyle cevap ver, şunu şöyle eleştir” tarzı yorumlarını whatsapptan yazıyor ve temsilci orada herkesi alt etmeye çalışıyor :))) Ya orada olsanız var ya, bide şu an beni yazarken görseniz heyecanı anlardınız :))

Savunma sonunda, ben normalde PBL yapmamama rağmen orada bulunduğum ve ilgili olduğum için, jest olarak hangi grubu seçtiğimi herkesin önünde bana sordular 🙂 Ben de bir grubu seçmiştim ve aslında hocalar da aynı fikirdeymiş, beni alkışladılar falan <3

Tüm bunların ardından bireysel savunmanızı yapıyorsunuz ve ardından notunuz belirleniyor. Gayet uzun bir süreç, ciddi çalışmakta fayda var arkadaşlar.

PBL Örneklerine Ulaşmak İçin : Tıklayınız.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar, sorularınız var ise çekinmeden yorum atabilirsiniz veya mail adresimden ulaşabilirsiniz.

NOT: Çalışmalarını sizlerle ve benimle paylaştıklarından ve desteklerinden dolayı;

ENARA ALFONSO, AMAIUR IRIARTE, AIORA TELLERIA, MIGUEL URIEL MENDEZ ve

Aitor Alonso Cantero Jone Astorkia Azkarate Ander Moya Azpiri arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ediyorum. <3

Hepinize Başarılar

 

Bir Cevap Yaz