Erasmus Sınav Soru Örnekleri 36

Erasmus Sınav Soru Örnekleri

Merhaba arkadaşlar, almış olduğum mailler dolayısıyla bu şekilde bir paylaşım yapmaya karar verdim. Görüyorum ki birçoğunuz Erasmus programı ile ilgileniyormuş fakat bilgi eksikliği çok fazla. Tek tek cevap vermektense – ki mail atarsanız her türlü cevap veriyorum – başlıklar altında yazılar paylaşarak sorularınızı yanıtlamaya çalışacağım. Tabii ki burada yazacaklarımı %100 baz almanızı önermiyorum, çünkü yetkili kişilerden alınan bilgiler burada okuyacaklarınızdan çok daha gerçektir. Fakat ben bu yazıları, sizler gibi bir öğrenci gözünden paylaşıyorum, bu sebeple, her ne kadar yetkili olmasam da tecrübelediklerimin sizlere yardımcı olacağını düşünüyorum.

Erasmus Sınavı

İlk başta da bahsettiğim gibi, diğer konular haricinde en çok bu konu hakkında mail alıyorum, bu sebeple böyle bir içeriğin birçok kişiye faydalı olacağını düşündüğümden bu yazıyı ve benzerlerini hazırlamayı düşündüm. İlk olarak söylemem gerekirse, Gaziantep Üniversitesi MAALESEF geçmiş yılların Erasmus soru örneklerini bizlerle paylaşmıyor. Fakat yine de, sınava iki kere girmiş biri olarak ve soru tarzını tanıyan biri olarak sizlere başka şekilde yardımcı olmayı düşünüyorum.

İlk olarak söylemem gereken en önemli şey, hangi üniversite olursa olsun, genel olarak her üniversitenin yabancı dil ölçme sınavları benzer oluyor. İnanın bu yorumu yaklaşık 20 üniversitenin sınav sorularını inceleyerek söylüyorum. Bazı üniversitelerin soruları bizim üniversitemizin sorularına çok yakın olmakla birlikte, bazılarının ise sorularının ağır olduğunu gözlemledim. Fakat bu gibi farklılıkların, dil seviyesi yüksek veya düşük olan herkes için faydalı bir karışım oluşturacağı kanısındayım.

Sınava yönelik kısaca bilgi vermem gerekir ise, genellikle 2 saat sürüyor, sorular listening, vocabulary, gap-filling, reading ve matching kısımlarından oluşuyor. Genellikle 160 soru oluyor ve sınav süresi buna göre ayarlanıyor. Hatırladığım kadarıyla 160 soru 160 dakika anlamına geliyor. Fakat inanın eğer reading kısmında çok oyalanmazsanız bu süre oldukça yeterli geliyor.

Erasmus Sınavına Nasıl Çalışmalıyım ?

Güzel soru, fakat net bir cevabı bence olamaz. Kendinizi tanıyorsanız, kendinize en uygun çalışma yöntemini kendiniz seçebilirsiniz. Bazılarınız bana özelden sordular ezber mi yapmalıyım vs diye, ama inanın bu tamamen sizin ne bileyim yeteneğiniz ile ilgili bir durum, bazılarınız ezber sevmez ve bu ona faydalı gelmez, bazıları ise deli gibi ezber yapar. ( ben çok beceriksizim ezber konusunda )

Fakat, eğer neye çalışayım diye soracak olursanız. BENCE, sınavın çok büyük bir kısmını kelime dağarcığı oluşturuyor. Ne bileyim, boşluk doldurma, direkt olarak kelime sorulan sorular, synonyms kısmı vs sınavın kaderini belirleyen kısımlar diye düşünüyorum. Ve ayrıca, en sonda bulunan reading kısmında da synonym sorusu sorulabiliyor ( girdiğim iki sınavda da sorulmuştu en azından ) . Bu sebeple, eğer yapabiliyorsanız kelime dağarcığınızı geliştirin derim ilk olarak.

Bunun haricinde, peki ya grammar? diyeceksiniz. Grammar soruları da mevcut tabii ki sınavda, yaklaşık olarak 10 ya da 15 puan kadar oluyor. Ve çoğu kişi grammar önemsiz dese de ( bence saçmalıyorlar ) grammar kısmı da azımsanamayacak kadar puana sahip. 10-15 puan her şeyi değiştirebilir diye düşünüyorum 🙂

Dolayısıyla, kısaca sıralamak gerekirse;

  1. Kelime dağarcığınızı geliştirin ( soruları anlayabilmek için ve sınavın birçok kısmında direkt ya da dolaylı yoldan kelime bilginizin ölçülmesinden dolayı )
  2. Grammer önemsiz deyip geçmeyin ! ( boşuna o parça yok o sınavda )
  3. Sınava girmeden önce mutlaka reading egzersizi yapın. ( ben sınavda çok uzun diye okumaktan sıkılmıştım )

Fakat reading için şu söylenebilir, ben genellikle reading paragraflarını okumam, direkt soruyu okur kelimeleri seçer paragrafta ararım ( ki bence en mantıklı yöntem budur ), yine de bazen net cevabı bulamazsam paragrafı okurum.  Ki bazen o bile yetmez, size bu yüzden reading egzersizi yapmanızı öneririm.

Sınav Soru Örnekleri

Evet geldik en önemli kısma, birçoğunuzun burada olma sebebine 🙂 İlk başta da bahsettiğim gibi elimde MAALESEF Gaziantep Üniversitesi Erasmus sınavı soru örneği bulunmamakta, fakat dediğim gibi benzer olduğundan emin olduğum birçok döküman toparladım. Ki birçoğunuz internetten bu bilgilere ben gibi rahatlıkla ulaşabilir. (üniversiteler web sayfalarında paylaşıyorlar bu tarz bilgileri hepiniz biliyorsunuz, herhangi bir şekilde başka bir web sayfasından alınmış bilgiler paylaşmayacağım sizlerle )

Tıklayacağınız linkte elimde Erasmus sınav soru örneği adına olan tüm dosyalar isimlendirilmiş olarak mevcut, üniversite bazında tercih edip soruları çözebilirsiniz. Fakat üniversiteler çoğu zaman bu soruların cevaplarını maalesef paylaşmamakta, yine de cevabı olan soru örnekleri ile cevabı olmayanları da paylaşıyorum ki, belki oradan kelimeleri seçip dağarcığınızı geliştirirsiniz. ( acayip düşünceliyimdir he :* )

Erasmus Sınavı Soru Örnekleri için : Tıklayınız.

NOT: Bence Yıldız Teknik Üniversitesi soruları tarz olarak ve soru olarak en yakın.

NOT2: Bence sınav hazırlık muafiyet sınavımıza ve final sınavımıza da çok benziyor. Bu sebeple, bulabildiğim muafiyet ve final sınavından da örnek ekledim linke.

Hepinize Başarılar.

Bir Cevap Yaz

    1 Yorum

  1. Teşekkürler, GAÜN’de sınava hazırlanan birisi olarak yardımınız dokundu.