Mondragon University – Spanish 50

Mondragon University – Spanish

Tekrar tekrar merhaba, bu yazımla birlikte yazı dizimin sonlarına çok yaklaşmış olacağım. Biliyorsunuz ki, aldığım derslerden biri de İspanyolca’ydı. Ve gayet 3 ECTS kendisi, bir derse eşleyebilirsiniz yani almanızda fayda var.. Neden faydalı olur okumaya devam ettiğinizde anlayacaksınız.

Öncelikle bahsetmem gerekir ki, ispanyolca dersini Mondragon Üniversitesi değil, özel bir kurum olan Mondragon Lingua’dan alacaksınız. Bu demek oluyor ki, dersler üniversitede değil, Mondragon Lingua’da olacak. Fakat merak etmeyin, zaten Arrasate ufacık bir yer, ve Mondragon Lingua tam ortada denilebilir. Her yere ve üniversiteye de çok yakın dolayısıyla. Hemen sizler için şuraya adresini ekliyorum..

Dersler genellikle Eylül ayının sonuna doğru başlıyor – yani demem o ki, siz hangi dönemde gelecekseniz buraya ilk ayınızın sonuna doğru başlıyor. Ders programınıza göre size uygun olan saatleri yolluyorsunuz mail aracılığıyla ( okul ayarlıyor bu yazışmaları ) ve herkese göre ortak gün ve saat belirleyip derslere katılabiliyorsunuz.

Klasik yöntem Türkiye’deki gibi, öncelikle bir seviye tespit sınavı yapılıyor, eğer sınava katılmaz iseniz direkt olarak en düşük seviyeden başlıyorsunuz ( ben gibi ). Ve birazcık şok oluyorsunuz 🙂 Çünkü ispanyolca’nın i’sini bile bilmeden sınıfa bir giriyorsunuz ki kadının biri sadece ispanyolca konuşuyor.. 🙂

Ben derslere katılmadan önce, İngilizce açıklarlar o şekilde öğrenir ilerleriz diye tahmin ediyordum fakat, derslerde İHTİYAÇ DUYULMADIKÇA ingilizce konuşulmuyor . Fakat korkmayın, özel bir kurum olduğundan gayet esnekler. Esnekten kastım, derse geç de gelseniz, telefonla da uğraşsanız ders boyu, ne bileyim hiç dinlemeseniz bile size bir şey demiyorlar. Orada bulunmanız yeterli.

Orada bulunmanız yeterli çünkü her zamanki gibi ” attendance is compulsory ” ! Evet, belki Mondragon Lingua gayet esnek ama maalesef ders kredili olduğu için yetkiler Mondragon Üniversitesi’nin elinde. Bu sebeple, yoklama almak zorunda kalıyorlar ( ilk bir ay bizde almamışlardı sonra uyarı yediler almıyorlar diye, mecbur almaya başladılar. Fakat o güne kadar gelse de gelmese de herkese + koydular 1 ay boyunca 🙂 esneklikten kastım bu gibi şeyler. )

Ders işlenişini azıcık tahmin ediyorsunuzdur artık, elinize birkaç kağıt veriyorlar ve sürekli konuşmaya zorluyorlar ve kağıttaki şeyleri öğrenmeye zorluyorlar. Zamanla bir şekilde öğreniyorsunuz çünkü gerçekten temel bilgi veriyorlar ilk seviyede ( alfabeden başlıyorlar yine ).. Sınıf 10-15 kişiden oluşuyor, ve sınıfın 9’u Türk’tü bu dönem, dolayısıyla siz düşünün makarayı :)))

Sınav konusundan bahsetmek gerekirse, tek bir sınav yapıyorlar onu da dönem sonunda yapıyorlar. Sınav kolay oluyor-muş, henüz sınav olmadık , kolay olmasa da hocamız ( canım Carmen <3 ) bize sonuna kadar yardımcı olacağını söyledi. Ki henüz 1 ay olmasına rağmen sınavda çıkabilecek soruları ve konuları tahtaya yazmaya başladı bile. Eğer olur da buraya gelirseniz lütfen benden selam söyleyin Carmen’e, her ne kadar adımı söyleyemese de kendisini çok seviyorum 🙂 Hadi bak o kadar çok seviyorum ki ne kadar iğrenç çıksam da şuraya bir fotoğrafımızı koyayım 🙂

Şimdi, en deep kişisel yorumlarıma gelecek olursak eğer, BENCE , Mondragon Lingua ve Basque Country İspanyolca öğrenmek için uygun bir yer değil. Bu hem benim fikrim, hem de local birçok kişiden aynı şeyi işittim. Basque Country’de herkes baskça konuşuyor, ispanyolca bile konuşmuyorlar günlük hayatlarında, bu sebeple listening yapmak için uygun bir ortamda değilsiniz. Her şey baskça.. Mondragon Lingua’ya gelecek olursak, bence eğitim sırası diye bir şey bilmiyorlar…

Mesela ben 2 ay sonra sayıları öğrendim :)))) Alfabeden önce en önemlisi sayılar olmalı bence, çünkü markete falan filan gidiyoruz sonuçta…ve maalesef hemen hemen kimse ingilizce bilmiyor burada.. Bu sebeple biraz sıkıntılı bence. Ama yine de, şu an kendime baktığımda, gayet presentation yapabiliyor ve konuşulanı ( aşırı hızlı olmadığı takdirde ) anlayabiliyorum. Ama biliyorsunuz ki ben çalışırım 😉

Son olarak, BENCE, Duolingo iğrenç bir program ispanyolca öğrenmek için, indirdim ve kullanmaya çalıştım. Fakat gerçekten olmadı. Alternatif olarak BUSUU‘yu öneriyorum. İnanılmaz güzel açıklıyor ve tam yerinde şeyler anlatıyor. Ve hatta o kadar memnun kaldım ki, 1 yıllık subscription parasını bile ödedim. Daha önceki yazımda Busuu için linkleri eklemiştim.

Final ! Sınav için kendi anlayacağım şekilde, çalıştığımız her şey adına bir çalışma kağıdı çıkardım kendime. El yazısı falan değil rahatlıkla siz de kullanabilirsiniz. Onu da şuraya ekliyorum ki belki faydalanırsınız. Lütfen en azından bu dersi ” geçeyim yeter ” gözüyle görmeyin.

Bir lisan bir insan diye boşuna dememişler, öğrenin !

Çalışma kağıtları için : Tıklayınız.

Sınav Soru Örneği için : Tıklayınız.

Hepinize Başarılar.

 

 

Bir Cevap Yaz