Mondragon University – Technology and Innovation Management 29

Mondragon University – Technology and Innovation Management

Tekrar merhaba, yine daha önce de açıkladığım gibi, elinizde not olması ve dersin nasıl bir şey olduğunu anlamanız ve ödev yaparken zorlanmamanız açısından sizlerle ders notlarını paylaşmak istedim. Tabii ki yine öncelikle dersin hocasından ve ders işleyişinden bahsedeceğim kısaca.

Dersin hocası Maria Ruiz, kendisi genç, kızıl saçlı ve alımlı bir bayan.. Aynı zamanda çok arkadaş canlısı bir eğitmen. Zaten Maria da dahil tüm eğitmenlerle arkadaş gibi konuşabileceksiniz arkadaşlar, öyle ” sir ” falan filan yok, rahat olun ama cıvıtmayın.

İlk olarak Maria’nın ingilizcesinden bahsetmek istiyorum 🙂 Tahmin edemeyeceğiniz kadar iyi İngilizce konuşuyor fakat tek bir sıkıntı var, PRONUNCIATION. Arkadaşlar evet kadın acayip iyi ve akıcı konuşuyor ama maalesef telaffuz ederken İspanyolca konuşuyormuş gibi telaffuz ediyor.. Yani mesela İspanyolca’da ” como estas ? ” diye yazılan bir şeyi ” komo estas ” diye okuyorsunuz ya, o da öyle yazdığı gibi telaffuz ediyor ingilizceyi 🙂 Ama yine de gayet anlaşılır ve istediğiniz kadar tekrar edebiliyor 🙂

Dersi işleme tarzına değinelim, arkadaşlar adı üstünde inovasyon dersi, ders %80 pratik %20 teorik olarak işlenmekte. Genelde uygulayarak bir şeyleri size öğretmeye çalışıyorlar. Uygulama yapabilmek adına derse bilgisayarlarınızla katılım zorunlu, ve aynı zamanda sizi ” Google Classroom ” adı verilen sanal sınıf sistemine kayıt ediyorlar. Bu sistemi kullanmaya örnek vermek gerekir ise;

Maria size sınıfa gelmeden önce okumanız gereken bir makale veriyor, ve/veya sınıfta bir çalışma yapıyorsunuz. Ardından yaptığınız çalışmayla veya okuduğunuz makaleyle ilgili sorular soruyor ve süre belirliyor. Bu belirtilen süre içerisinde soruyu cevaplamanız gerekiyor. Zaten projeksiyon cihazı ile ekranı tahtada görebiliyorsunuz, kimler cevap vermiş cevapları neler vs.. Ardından rastgele 3-5 kişiyi seçiyor ve cevabını açıklamasını istiyor kendisi.

Ders yukarıda anlattığım gibi geçiyor genellikle. Bunlar haricinde, sürekli ödev veriliyor ve/veya makaleler okumanız isteniyor ( en fazla 30 sayfa ). Okunan makale ve yapılan çalışmaların sunumları hazırlanıp yine muddle sistemine yükleniyor. Derse gelindiğinden Maria yine keyfine göre 3-5 kişiyi seçip tahtaya kaldırıp sunum yaptırıyor ve sorular soruyor. Unutmayın ki, yaptığınız tüm sunumlardan, ödevlerden ve sınıfta cevapladığınız sorularadan puanlar alıyorsunuz.

NOT : Google Classroom üzerinden sorulmuş tüm soruların cevaplandırılmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde direkt 0 puan alıyorsunuz. Ki buradan, derse katılımın ne kadar önemli olduğunu anlamışsınızdır 🙂

Sizlere faydası olur mu diyerekten, ders notlarını, makaleleri, videoları ve yapmış olduğum sunumları ekliyorum. Umarım faydalanırsınız.

Dokümanlar için : Tıklayınız.

Hepinize Başarılar.

Bir Cevap Yaz