Mondragon University – Finance and International Trade 37

Mondragon University – Finance and International Trade

Merhaba arkadaşlar. Bir önceki yazımda da bahsettiğim gibi derslere hazırlıklı olmanız ve elinizde bir önceki yıllara ait dökümanların olması işinizi kolaylaştıracak. Özellikle de Finans dersi için bence çok önemli bir şey bu. Çünkü, ders oldukça fazla jargon içeriyor, anlamakta zorlanabilirsiniz. Tek tek her şeyi anlatmak istediğimden biraz uzun bir yazı olabilir fakat sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Öncelikle dersin hocasından bahsetmek istiyorum. Kendisi Marta Prado Larburu, görüp görebileceğiniz en iyi finans hocası olabilir. – hele ki antepteki keko işletme hocalarıyla kıyaslarsanız ohoo – Eğer Hasan Aksoy hocadan ders aldıysanız ve sevdiyseniz, Marta’yı da seveceksiniz. Çünkü dersi anlatma şekilleri neredeyse aynı.

Kendisi aslında Avukat, fakat aynı zamanda BİRKAÇ üniversitede mühendislere finans eğitimi veriyor ve aynı zaman kendisine ait bir şirketi var. Anlayacağınız kadın biraz uçuk high-level özelliklere sahip. Zaten derse katıldığınızda da göreceksiniz ki, kendisi sizlerle bir eğitimci diliyle değil, bir profesyonel edasıyla konuşuyor ve bunu sürekli dile getiriyor. Yani bizleri ( öğrencilerini ) aslında kendisinin ilerideki iş arkadaşları veya profesyonel rakipleri olarak adlandırıyor ve ona göre davranıyor.

Kendisi duruş olarak çok sert ve hareketli bir kadın, fakat bu tavrı sınıf içerisinde böyle. Güçlü ve sert görünümünün altında aşırı minnoş bir kişilik var. Kendisi de yaklaşık 20 yıl öncesinde Erasmus öğrencisi olduğundan, bizlere karşı aşırı kibar, töleranslı ve yardımsever. Öyle yardımsever ki, hemen hemen her mailinde göreceksiniz ki size sürekli  ” I am at your disposal ” – emrindeyim – yazar. Melek gibi bir kadın kıymetini bilin.

Ders işleme tarzından bahsetmek gerekirse, Marta ders boyunca sürekli konuşan, öğrencilerine soru soran, dikkati dağıtmamak için elinden geleni yapan bir profesyonel. Bu sebeple, eğer derslere hazırlıksız giderseniz ( ki kendisi hemen bunu farkeder ve size soru sorar ) yandınız demektir. Çünkü, çok zaman önceden notları muddle’a koyar ve size nereleri nasıl çalışmanız gerektiğinden bahseder, eğer çalışmazsanız kendisini dikkate almadığınızı düşünür..

Ders işleme haricinde birçok teamwork yaptırıyor kendisi. Ve genellikle gruplar 4 kişiden oluşuyor, her grupta 3 local varken sadece 1 Erasmus öğrencisi yer alıyor. Ve size ilginç gelebilir ama çalışmak için size vereceği dökümanlar ispanyolca olacak ( teamworkler için ).. Bunun sebebi ise local öğrencilerin sizlere durumu izah etmesini sağlamak, ingilizcelerini kullandırtmayı ve çabalamalarını sağlamak. Bunun haricinde tüm ders İngilizce ve başka dilde konuşmak yasak bilginize.

Derse katılım Marta için çok önemli, bildiğim kadarıyla sadece derse katılım ile 1 harf oynatabiliyor , aşağı da çekebiliyor yukarı da … Çok meşhur bir sözü var, ” NOT APTITUDE ,BUT ACTITUDE ” yani, bilginiz vs değil, aslında nasıl davrandığınız ve ne yaptığınızla ilgileniyor kendisi. Ona göre davranışlarınıza dikkat ederseniz sizin için iyi olur.

Not paylaşımı konusuna gelecek olursak, dediğim gibi kendisinin bir avukat olması ve bizlere çalışmamız için verdiği notların kendi şirket bilgilerini içermesi dolayısıyla maalesef not paylaşamıyorum. Çünkü yıl başında notların paylaşımı konusunda yazılı bir metne imza attırdı. Asla ve asla izinsiz paylaşamıyoruz. Zaten her yıl aynı notu paylaşıyor diye biliyorum o sebeple bir sıkıntı yaşamazsınız.

NOT : Marta sınav tarihi belirlemez, patırt kağıt kalem çıkarın sınav yapıyorum der ve sınav olursunuz. Bu sebeple derse sürekli hazırlıklı gidin.

NOT2 : Asla soru sormaktan çekinmeyin, derse olan ilginizi anlamış ise seve seve cevaplar ve asla sıkıntı yaşamazsınız emin olun.

NOT3 : Kendisine mail atarken veya sunum yaparken, öğrenci gibi davranmayın bir profesyonel gibi davranın ve bir ünvanınız olsun. ( öğrenci olmayın karşısında )

NOT 4 : Kendisiyle irtibat kurarken lütfen çalışma saatlerine özen gösterin, size belirttiği saatler ve günler dışında mail ya da whatsapp ile ulaşırsanız cevap alamaz üstüne azar işitirsiniz 🙂

NOT 5 : Sınavı tamamen doğru yanlış ve klasik sorulardan oluşuyor. Fakat soruları çok dikkatli okuyun, her şey doğru gibi görünüyor fakat en sonda bir tek kelime ile tüm anlamı değiştiriyor. Bu sebeple tüm notları tane tane okuyun ve aklınızda tutun.

NOT 6 : Korktuğunuz gibi olmuyor sonu, gayet yüksek harfle geçiyorsunuz sadece çalışın biraz çaba gösterin yeter.

Sonuç olarak, buraya MAALESEF ders notlarını ekleyemiyorum, tabii ki drive’ımda var fakat asla paylaşamam. Fakat elinizde bulunması için size bir önceki yıllara ve kendi grubuma ait olan sunumu, teamworkleri ve referans kitabı paylaşabilirim.

Dökümanlar için : Tıklayınız.

Hepinize Başarılar.

 

 

Bir Cevap Yaz