Mondragon Üniversitesi’nde Erasmus Final Comment 40

Mondragon Üniversitesi’nde Erasmus Final Comment

Arkadaşlar bu güne kadar yazdığım her şey dışında, size güzel birkaç tavsiye vermek ve yazı dizimi bir final comment nitetliğinde bitirmek istedim. Yazı dizimde bulunan diğer yazılar, artık her türlü Erasmus yapmak isteyen, her şeyi hazırlamış ve buraya gelmeyi bekleyenler & gelmiş olanlar içindi. Fakat bu yazımda, neleri göz önünde bulundurarak buraya gelmenizi söyleyeceğim.

Mondragon Üniversitesi’nde Erasmus Kültürü

1-Erasmus Öğrencisi Algısı

Arkadaşlar, Mondragon Üniversitesi uzun yıllardır Erasmus+ öğrencilerine ev sahipliği yapıyor, yani gerek akademisyenler gerekse öğrenciler Erasmus öğrencilerine gayet alışık. Fakat bilmeniz gereken şu ki, buraya geldiğinizde size bir ” Erasmus öğrencisi ” gibi davranmıyorlar. Okul yönetimine ve hocalara göre, local öğrencilerden herhangi bir farkınız yok. Nasıl local öğrenciler tüm derslere katılıyor ise siz de katılmak zorundasınız.

Daha detaylı anlatmak gerekirse, burada eğitim sistemi biraz ağır. Benim fikrim, burada öğrencilere çok yükleniyorlar. Hemen hemen her ders için hem sınıf uygulamaları yapıyorsunuz, hem ev ödevlerini yapıyorsunuz hem de PBL denilen zıkkımı yapıyorsunuz. Ve inanın oradan göründüğü kadar kolay şeyler değil bunlar ! Tüm bunları yapabilmeniz için derslere sürekli katılıyor olmanız gerekiyor, çünkü katılmazsanız haberdar olamıyorsunuz.

Diyelim ki katılmadınız derslere, ne oluyor ? Burada sistem şu ki , dersi geçebilmek için 4 kriter var !

1. vize , 2. vize , attendance , PBL .. Eğer bu 4 kriterden herhangi biri 4’ten aşağı (10 üzerinden) ise, dersten otomatik olarak kalıyorsunuz arkadaşlar ! Dolayısıyla, eğer 2 hafta içerisinde 4-5 kere ders ekerseniz, direkt olarak sizi yanlarına çağırıp, bir kere bile tekrar ederseniz dersten bırakacaklarını söylüyorlar !

Bu nelere sebep olur?

 1. Herhangi bir şekilde dersleri ekip geziye falan gitmenizi engeller.
 2. Sürekli olarak okulda bulunmanızı sağlayıp bir süre sonra sıkılmanızı sağlar.

İnanın son 1 ayım, okula gidip – ders çalışıp – eve dönüp yemek yiyip uyumakla geçiyor ! O kadar monoton ki size anlatamam ! Üstüne bide stres ! Kilo vermem gerekirken inanın kilo aldım burada 🙂 Bir süre sonra Allah belanızı versin sizin de üniversitenizin de diyorsunuz emin olun 🙂

Erasmus demek, geldiğin ülkedeki kültürü tanımak, yeni arkadaşlıklar & bağlar kurmak, yeni yerler keşfetmek demek BANA GÖRE. Ben hiç ders olmasın diyen biri de değilim, fakat bu denli fazla olması can sıkıyor. Ve sistem maalesef seyahat etmenize pek olağan sağlamıyor arkadaşlar..

2- Local Öğrenciler

Neden bilmiyorum fakat, her yıl yeni Erasmus öğrencileriyle bir araya gelen localler, herhangi bir şekilde bizlerle bağ kurmuyorlar. İlk başlarda bize aşırı tuhaf gelmişti fakat, sonrasında çok daha tuhaf gelmeye başladı. Çünkü, okulunuza binlerce kilometre uzaktan gelen öğrencilere ev sahibi gibi davranmalısınız, en azından ” hi ” deyip bir contact kurmaya çalışırsınız normalde. Fakat buradaki local öğrenciler bırakın “hi” demeyi, yüzünüze bile bakmıyor çoğu zaman.

Son zamanlara doğru davranışları aşırı değişti, bizi aşırı iyi davranıyor muhabbet ediyorlar vs, ve halen çok hoşumuza gidiyor eskiden konuşmasak bile.

Demem o ki, şu ana kadar yazdıklarımdan birkaç şeyi göz önünde bulundurmanızı istiyorum:

 1. Eğitim zor !
 2. Derslere katılım zorunlu !
 3. Local öğrenciler arkadaş canlısı değil ! ( Başlangıçta )

Ve yazıma devam ediyorum.

Mondragon Üniversitesi Etkinlikleri

Buraya birçok güzel şey yazmak isterdim fakat herhangi bir şey yazamayacağım galiba. Dönem başından beri 2 kere Erasmus+ toplantısı gerçekleştirildi. Etkinliği planlayan ise tabii ki Edurne hanım. Bu etkinliklerin amacı, sözde Erasmus öğrencilerini kaynaştırmaktı. Etkinler ise, konferans salonunda toplanıp, birkaç MÜKEMMEL konuşmaya şahit kalıp, ardından ikramları yiyip sohbet etmek ! Hepsi bu maalesef 🙂

Dönem başında Edurne hanımcığımız bize sürekli, SÜRPRİZLER SİZLERİ BEKLİYOR OLACAK tarzı mailler atıyordu. Muhtemelen size de aynı mailleri atacak, fakat inanın yazdığı maillerden sadece şu iki etkinliği gerçekleştirecek ( belki de bir tanesini )… Mesela dönem başında Udalaitz dağına tırmanacağımızı söyleyen Edurne hanım, etkinliğin olduğu gün sabah 6 da Facebook üzerinden etkinliğin iptal edildiğini çünkü havanın kötü olduğunu veya bacağının ağrıdığını söyleyebiliyor ! Ve etkinlik saat 9 gibi bir saatte siz düşünün 🙂

Demem o ki, size yeni bir etken daha sunmuş oldum karar vermenizde etkin rol oynayabilecek;

4. Etkinlik falan yok 🙂

Mondragon/Arrasate Partileri

Burada daha önce de bahsettiğim gibi her Perşembe ve Cumartesi günleri insanlar Pintxo Pote dedikleri şey dolayısıyla party yapıyor. Parti dediğime bakmayın klasik bara gidip içip sıçıp eğleniyorlar. Bira ve pintxo dedikler yiyecek ( domuz etinden yapılıyor ) 1 euro sadece. İlk başlarda her hafta partylere katılıyorduk fakat bir süre sonra sürekli aynı mekanlara gitmekten ve herkesle aynı şeyleri konuşmaktan sıkıcı gelmeye başladı. Bu sebeple birçoğumuz Vitoria’daki, San Sebastian’daki ve Bilbao’daki büyük clublara gitmeye başladı. Anlayacağınız tadı kaçtı. Yine göz önünde bulundurmanız gereken bir etken daha oldu;

5. Her Perşembe Pintxo Pote ! 🙂

Ulaşım

Arkadaşlar daha önceki bir yazımda da bahsettiğim gibi, burası küçük bir yer, küçük bir ilçe gibi düşünün. Bu sebeple havalimanı vs bulunmamakta. Bir yerlere gidebilmek için öncelikle en yakın Vitoria,Bilbao veya San Sebastian’a gitmeniz gerekiyor. Bilbao Havalimanı’ndan Ryanair uçuşu olmadığından, genellikle ucuz uçuş bulamıyorsunuz. Fakat Vitoria’dan bazen bulmanız mümkün fakat her bölgeye uçuş yok maalesef.

Madrid,Barcelona,Santander gibi noktalardan ise daha kolay uçuşlar bulabiliyorsunuz. Geneli 10 euro oluyor ve inanın bu miktar gerçekten ucuz ! Fakat mesele şu ki, Barcelona veya Madrid’te yaşamıyorsunuz 🙂 O bölgelere gidişiniz zaten başlı başına 30-40 euro tutuyor. Bu sebeple, aklınızda bulundurmanız gereken bir etken daha;
6. Ulaşım pahalı 🙂

İklim

Yine daha önce de bahsettiğim gibi, burada iklim sürekli serin ve yağışlı denilebilir. Evet  belki bu size sıkıntı yaratmaz diye  düşünebilirsiniz fakat inanın sürekli yağmur yağması, birden güneşin yükselip sizi yakması hoş değil. Hava burada biraz dengesiz. Bunu da göz önünde bulundurun.

Geçinme

Para birimi euro olan bir bölgeye geliyorsunuz, zaten gelmeden önce birçok kişi size euro bölgesi pahalı olur der ! Buraya gelmeden önce bana ” buraya gelmiş ve Erasmus yapmış bir arkadaşım ” ayda 100-150 euroya rahatlıkla geçinebildiğini söylemişti.        A – S – L – A geçinemezsiniz bence. Çünkü normal bir insan olarak MUTLAKA partylere katılacak, alkol tüketecek ( ki gelmeden önce ben tüketmememe rağmen şu an içiyorum gayet ) ve extra harcamalar yapacaksınız. Bu sebeple;

 1. İlk olarak 200 euro ev kirası
 2. Yaz için aylık 50 euro kadar, kış için 75 euro kadar fatura
 3. Aylık 200-250 euro yeme içme & alışveriş vs harcaması

için paranız olduğundan emin olun 🙂 Yuvarlamak gerekirse minimum 2500 euro yanınızda olmalı bu tutarın 1400 eurosu okul tarafından size verilecek fakat kış döneminde gelecek olanlara geç yatıyor 🙂  Ki bu tutar GEZİLER HARİÇ  :))))))))))))) Paranız yoksa bence kesinlikle gelmeyin 🙂 Evde oturmanın bir anlamı olmayacak.

Eğitim

Buranın tek iyi yanı, eğitiminin çok iyi olması bence. Tabii bu Gaziantep Üniversitesi ile kıyaslarsak böyle, Kadir Has Üniversitesi’nden gelen arkadaşlarımız ASLA memnun değillerdi 🙂 Ben, samimi olarak söylüyorum, kendi üniversitemde öğrenemeyeceğim tonlarca şey öğrendim burada, ve inanın hakkıyla ! Çünkü her şeyi uygulayarak öğreniyorsunuz, bunları unutmanız imkansız 🙂

Erasmus’u Arrasate/Mondragon’da yapıp yapmamaya karar vermeniz için düşünmeniz gereken kriterler;

 1. Eğitim zor !
 2. Derslere katılım zorunlu !
 3. Local öğrenciler arkadaş canlısı değil !
 4. Etkinlik falan yok 🙂
 5. Her Perşembe Pintxo Pote ! 🙂
 6. Ulaşım pahalı 🙂
 7. İklim sürekli yağışlı
 8. Para birimi euro, hayat pahalı
 9. Eğitimi kaliteli

Artık karar sizin. Ben buraya gelmeden beni bu konularda bilgilendiren bir arkadaşım olmadı maalesef. En detaylarına kadar sizlere anlatmaya çalıştım. Buraya gelip dönen hiç kimse, bu olumsuz etkilerden bahsetmemişti.

Son olarak kendi yorumumla yazımı bitirmek istiyorum.

 

Tüm bu etkenlere rağmen, Erasmus o kadar güzel bir şey ki, tahmin bile edemezsiniz. Erasmus yapmaya karar vermeden önce, gidip dönenlerin sürekli bazı şeyleri abarttığını düşünüyordum. Fakat geldim gördüm ve yaşadım. Yabancı bir ülkede yaşamayı, dilini bilmediğiniz insanlarla iletişim kurmayı, uluslararası bir platformda grup çalışması yapmayı, tek başınıza hiç bilmediğiniz bir yerde hayatta kalmayı size herhangi bir platform
Ö Ğ R E T E M E Z.

Bu sebeple, imkanınız var ise MUTLAKA ama MUTLAKA Erasmus yapın. Fakat yaptığınız yer Mondragon olmasın, eğer illa olsun diyorsanız da hazırlıklı gelin 🙂 ..Bu tamamen yine tüm yazılarımda olduğu gibi şahsi görüşüm. Beni az buçuk tanıyan insanlar bilirler.. Bu yorumu tamamen buraya gelme amacıma göre yaptım.

Saygılarımla..

Bir Cevap Yaz