Mondragon Üniversitesi Online Sistemi 24

Mondragon Üniversitesi Online Sistemi

Selam gençler, biliyorum siz de bıktınız ne anlatıyor bu çocuk diyerekten ama valla ben de sıkıldım ! Anlatacak o kadar çok şey varmış ki, yazmaya başladığımda bu kadar olacağını sanmıyordum 🙁

Bu kısımda Mondragon Üniversitesi’nin tüm öğrencilerine sunduğu imkanları nasıl kullanabilirsiniz bundan bahsedeceğim. Önemli olduğunu düşünüyorum çünkü mesela ” internet ” en çok ihtiyacımız olacak olan şey mesela..

1- Sisteme Giriş & Kendimizi Tanıtma

Arkadaşlar ilk olarak size Erasmus toplantısında bir kağıt verecekler, içerisinde ” kullanıcı adı – şifre – web siteleri ” gibi birtakım bilgiler yer alacak. ( fotoğrafın üstüne tıkla )

Gördüğünüz gibi orada tüm bilgiler mevcut fakat ilk olarak bu bilgileri kullanabilmek için kendimizi sisteme tanıtmamız gerekiyor. Bu sebeple, kağıdımızı edindikten sonra ilk olarak KÜTÜPHANEYE‘ye gidiyoruz! Bina numarasını unuttum şimdi ama.. futbol sahasının hemen solunda.

 1. Soldan üst kata çıkıyoruz dümdüz ilerledikten sonra içeriye giriyoruz.
 2. Sağ tarafımızda bir sürü bilgisayarlar var, onlardan birine oturup bilgisayarı açıyoruz.
 • Karşımıza kullanıcı adı – şifre isteyen bir ekran çıkacak burada ;
 • kullanıcı adımızı : mondragon\oguzkaan.cicek olacak şekilde yazıyoruz ( genelde kullanıcı adımız ad soyad şeklinde oluyor )
 • şifremiz ise kağıtta gördüğümüz şifre. Bunu yazdıktan sonra zaten bizi direkt olarak yeni şifre belirleme sayfasına yönlendirecek arkadaşlar.

Böylelikle hem kendimizi nomine etmiş olduk hem de yeni belirlediğimiz şifreyi hem Wifi sistemine erişim için hem de diğer işler için kullanabileceğiz.

NOT : Wifi’ye girebilmek için kullanıcı adınız yine mondragon\oguzkaan.cicek şeklinde yazılmalı, yoksa giremiyorsunuz arkadaşlar.

2- Mondragon Üniversitesi Kimliği

Erasmus toplantısında size öğrenci kimliği dağıtacaklar arkadaşlar, nasıl antepte varsa orada da olmak zorunda.. Bu kart ile fotokopi makinelerini kullanabilirsiniz ve aynı zamanda kapalı kapıları açabilir ve asansörleri kullanabilirsiniz. Kart şöyle bir şey;

NOT: Fotokopi makineleri kullanabilmek için öncelikle kartınızın içerisine para yüklemek zorundasınız. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için okul içerisindeki fotokopiciye ( 6 numaralı bina – 2 giriş kapısı var sağdakinden gireceksiniz) gidip para yüklemek istiyorum diyeceksiniz. ( İngilizce asla bilmiyorlar international dil olan beden dilinizi kullanmanız gerekecek )

3- Fotokopi Makineleri

Arkadaşlar, üniversitenin her binasının her katında en az bir tane fotokopi makinesi bulunmakta ve bu fotokopi makinelerini de bireysel olarak kullanabiliyorsunuz ! Yalnız bilmeniz gereken şeyler var.

 1. Makineleri kullanabilmeniz için Mondragon Üniversitesi kartınızı kullanmanız gerekecek ve içerisinde para olması gerek. ( Ben 10 euro yüklemiştim 1 dönem boyunca yetti bana – bazen fotokopiciden çıktı aldım çünkü)
 2. Makinelere aktaracağınız dosyaları ricoh.eps.mondragon.edu adresine yüklemelisiniz.
 3. Yüklediğiniz dosyalar PDF formatında olmalı.
 4. Bazı cihazlardan renkli çıktı alamıyorsunuz, kütüphanedeki makineden renkli çıktı alabilirsiniz.
 5. Renkli çıktı alabilmek için cihaz üzerinden işlem yapabildiğiniz gibi ricoh adresinden de işlem yapabilirsiniz.
 6. Beceremezseniz çalışanlara sorun ( kütüphanede ) size yardımcı olurlar.

Çıktı alabilmek için;

 1. ricoh.eps.mondragon.edu adresine gidiyoruz.
 2. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz. NOT : Bu defa kullanıcı adımızın başında mondragon\ şeysi yok arkadaşlar.
 3. Choose the file diyerekten drive’ımızdan PDF formatındaki belgemizi seçiyoruz.
 4. Imprir the file gibi birşey çıkıyor karşımıza ona tıklıyoruz ve artık belge cihaza yollanmış oluyor.
 5. Fotokopi makinesinin sağında gördüğünüz küçük yere Mondragon Üniversitesi kartınızı yaklaştırın, böylelikle makine kapalı olsa da açılıp, kimliğinizi doğrulayacaktır.
 6. Ardından ekran açılacak, 3 ayrı işlem yapabiliyorsunuz.

1-Belge taramak : Escanear ( kağıtları fotokopi makinesinin üst bölmesine koyun ve escaner deyin, taradıktan sonra Mondragon Üniversitesi mail adresinize gönderilsin mi diye soracak, evet derseniz yollayacak )

2-Follow-You Printing : Seçili belgelerin çıktısını almak – manuel olarak.

Normalde burada yüklemiş olduğunuz belge görünecek, ( ekran dokunmatik ) belgeyi seçip imprimir diyeceksiniz çıktı alacak.

3-Imprimir todos : Hepsini yazdır ( ricoh adresinden ne yüklediyseniz hepsinin çıktısını alır )

Son olarak; ricoh adresindeyken, belgeyi drivedan seçtikten sonra ” advanced ” kısmına tıklarsanız , arkalı önlü , renkli veya sayfa aralığının çıktısını alabilirsiniz – 20 sayfalık bir PDF’in ilk 3 sayfası gibi. Gayet kullanışlı arkadaşlar. Aynı işlemler cihaz üzerinden de yapabiliyorsunuz. )

Yok ben cahil kalcam gidip fotokopicide 100 saat sıra bekleyecem derseniz keyfiniz bilir. Bunların hiçbirine ihtiyaç duymayacaksınız.

4- Database

Mesela geldiniz buraya, son sınıf öğrencisisiniz ( ben gibi ), bitirme tezi projesi alıyorsunuz. Size verecekleri projelere dair bir şeyler bulabilmek için scientific research yapmanız gerekiyor. Her üniversitede olduğu gibi ( Antep bile ! ) bu üniversitenin de ücretsiz erişim sağladığı bazı siteler var ! Kullanabilmek için yapmanız gereken bir şeyler var.

1. http://www.mondragon.edu/eu adresine giriyoruz ve dili ” espanol ” yapıyoruz.

NOT : Dili İngilizce yaparsanız database’e ulaşamazsınız çünkü websitenin o kısmı halen ” under construction “.

2. Servicios –> Biblioteca’ya tıklıyoruz.

3. Açılan sayfada Recursos de Informacion –> Bases de datos kısmına tıklıyoruz.

4. Açılan sayfada birçok ” bilimsel araştırma ” yapabileceğiniz websitesi mevcut. Bunlar arasından hangisini kullanacaksanız onu seçin. ( Ben Engineering Village 2 kullanmıştım – hocalar öyle istedi )

5. Açılan sayfada DNI yazan yere pasaport numaranızı BAŞINDAKİ HARF OLMADAN yazın.

6. Daha sonra açılan sayfada en aşağıya inin ve ” Acceso a Engineering Village2 ” yazan yere tıklayın.

7. Karşınıza tekrar giriş yapma ekranı çıkacak , buraya normal kullanıcı adı ve şifrenizi giriyorsunuz yine.. ( oguzkaan.cicek olacak şekilde , başında \mondragon şeysi yok )

8.Ok, gönül rahatlığıyla araştırma yapabilirsiniz gençler.

NOT: Gördüğüm kadarıyla web-sitelerini yenilemişler, bu sebeple size yukarıda anlattığım processin yeni halini anlatacağım kısaca.

 1. Mondragon üniversitesi sayfasına giriyorsunuz. ( http://www.mondragon.edu)
 2. Dili ispanyolca yapıyorsunuz.
 3. Mondragon Unibertsitatea kısmına gelip ” biblioteca ” kısmına tıklıyorsunuz.
 4. Aşağı doğru inin, ” resursos de information ” kısmına tıklayın.
 5. Açılan sayfada, “portales de informacion y bases de datos ” kısmına tıklayın.
 6. Yine açılan sayfada, ” bases de datos y portales especializados” kısmına tıklayın.
 7. Son olarak, istediğiniz herhangi bir database ağına tıklayın ( ben engineeringvillage ve sciencedirect kullanıyorum fakat daha önceleri webofscience’da kullanmıştım, o da güzel )
 8. Daha sonra da, kullanıcı adınızı ” oguzkaan.cicek ” formunda girin, ve şifrenizi yazın.
 9. İyi çalışmalar cnms.

5- Mondragon University Mail

Bu da önemli bir bilgi arkadaşlar. Çünkü dediğim gibi tüm işler mail ve muddle üzerinden yürüyor burada, bu sebeple kendi kişisel mailinizi değil de, üniversitenin mailini kullanmanızı istiyorlar. ( kendi mailinizi de kullanabilirsiniz ama mailler o kadar karışıyor ki …. bide mesela sınıf arkadaşınızın birine mail atacaksınız, adını yazmanız yetiyor hemen otomatik olarak karşınıza maili çıkıyor – adamlar sistem kurmuş annecim. )

Bu sebeple Mondragon Mailini kullanmanızda fayda var arkadaşlar. İlk olarak açtığınızda ” Euskara ” yani Baskça olacak dili, size nasıl değiştireceğinizi öğreteyim dedim ( yoksa bi bok anlamıyosunuz )

 1. Gmaili açın, kullanıcı adınız yine ilk size verilen kağıtta yazacak, mesela benimkisi oguzkaancicek@alumni.mondragon.edu şifreniz de wifi şifreniz falan ile aynı.
 2. Daha sonra ayarlar sekmesine tıklayıp “ Ezarpenak ” denen şeye tıklayın.

3. Arından açılan sayfada ” Euskara ” gördüğünüz yeri English ya da Turkish yapın ve en aşağıda Gorde aldaetak denen şeye tıklayın oldu bitti.

Şimdilik aklıma bu kadar geliyor, sayfayı sürekli güncelleyeceğim yeni başlıklar altında bilginize.

NOT : Bu konular hakkında eklememi istediğiniz şeyleri söylerseniz ya da başka başlıklar eklememi isterseniz yorum&soru olarak yorum yaparsanız sayfayı güncelleyerek sorularınızı yanıtlayabilirim. İlginiz için teşekkür ederim.

 

Bir Cevap Yaz