Mondragon Üniversitesi’nde Eğitim 35

Mondragon Üniversitesi’nde Eğitim

AŞKIM NEDEN?

Şimdi siz diyeceksiniz ki bu çocuk inektir gelip övecek eğitimi ne de olsa Avrupa vs. AMA VALLA size pozitif ve negatif yanlarıyla herşeyi anlatcam tarafsız. Ben Mondragon kampüsünde eğitim alıyorum ( genellikle mühendislik fakültesi burada eğitim alıyor diğer bölümleri bilmiyorum ), fakat diğer kampüsler de var ( Onati mesela, işletme tarzı bölümler de orada diye biliyorum ). Yine de aldığınız derslere göre her iki kampüste de dersleriniz olabilir veya başka yakın şehirlerde de dersleriniz olabilir arkadaşlar.. Tek tek açıklayacam sakin.

1- Muddle

Arkadaşlar Mondragon Üniversitesi’nin bir muddle sistemi var, burada aldığınız derslere dair duyurular, ders notları, sınav soru örnekleri ve sınıf arkadaşlarınızla bağlantı kurabileceğiniz bir forum kısmı bulunmakta.. Ve inanın tüm süreç muddle üzerinden yürüyor. ( Alptekin hocacığımızın sistemi gibi düşünün daha gelişmişi.)

Desktop modu haricinde uygulaması da mevcut ! Apple kullanıcıları şuradan, android kullanıcıları ise şuradan edinebilir. Sınıf içerisinde yaptığınız çalışmaları veya ödevleri muddle üzerinden yükleyeceksiniz bu sebeple Muddle kullanmayı ihmal etmeyin. ( hele kullanma da kal derslerden )

2-Ders İşleyişi

Arkadaşlar genel olarak ifade etmem gerekirse, her dersin kendine has bir işleyiş tarzı var. Fakat hepsinin ortak noktası uygulayarak öğrenmek denilebilir. Derslerin içerikleri birbirlerinden çok farklı oldukları için her biri farklı şekilde işleniyor, kimisi bilgisayar gerektiriyor, kimisi ön hazırlık gerektiriyor.. Hiçbir şey gerektirmeyen ders yok maalesef   ( ah hayaller )..

Neyse.. aldığım derslerle örnek vermem gerekirse;

Project Management – Her derste simülasyon çalışmaları yapıyorsunuz veya proje yönetimiyle ilgili çalışmaları yapıyorsunuz. Mesela şirket kuruluyor hemen, herkese belirli bir görev veriliyor ve stopwatch açılıyor, ders sonuna kadar çalışmanızı bitirmeniz ve sunmanız gerekiyor. Bazen yetişmediği oluyor bir sonraki derse kadar muddle üzerinden eklemenize izin veriliyor.

Finance – Her derste, bir sonraki derste ne işleneceğine dair bilgiler veriyor hoca son 5-10 dakika ve muddle’a notları yüklüyor. Siz de o notlara çalışıp derslere öyle geliyorsunuz, ve hoca sürekli sorular soruyor, bilmeyenleri        ” çalışmadan gelmiş ” olarak kabul ediyor bilenlere ise ” + ” puanlar ekliyor. Ve arasıra grup çalışmaları oluyor, çalışmadaki bilgiler İspanyolca oluyor ( amaç local öğrencilerin bizlere birşeyler anlatabilme ve farklı kültürlerden birileriyle çalışabilmesini sağlamak – güzel oluyor emin olun ).

Innovation Management – Allah’ım gerçekten NEDEN ????? Dersin içeriği mükemmel bence ama kadın çok zorluyor. Google Classroom sistemi kullanılıyor bu derste, yani akıllı sınıf. Derse sürekli makaleler okuyup geliyorsunuz, rastgele birileri seçilip sunumlar yapılıyor sürekli ve Google Classroom sistemi kullanarak, okuduğumuz makalelere dair sorular soruyor hocamız ve ekranlarımıza geliyor sorular, belirli bir süre içerisinde cevaplamamız isteniyor. Buradan anlamanız gerekiyorsa derse LAPTOP ile katılım zorunlu.

Derste sürekli yaptığımız uygulama ve sunumlar yetmiyormuş gibi sürekli ödev veriyor kadın.. ÇILDIR.

Gördüğünüz gibi ders göre işleniş farklı fakat genel olarak diyebilirim ki ÇOK ÇOK ÇOK ŞEY ÖĞRENECEKSİNİZ. Yani burada o kadar çok şey öğrendim ki, biz Antep’te napıyoz ya moduna girdim.

Yeri gelmişken söyleyim, PM hocası – Nerea , Finans hocası Marta ve Innovation hocası Maria’ya benden çok çok selam söyleyin. <3

3-Problem Based Learning – PBL

Arkadaşlar burada bazı dersleri alınca PBL dediğimiz dönem sonu projesi yapmanız gerekiyor. Bu proje, aldığınız tüm derslere dair yapmanız gereken birkaç çalışma içeriyor. Size hazır bir problem ve milestonelar veriyorlar, günde 8 saat falan çalışsanız da tamamlayamıyorsunuz projeyi, yine de nereye kadar geldiğiniz ve naptığınız çok önemli. Genellikle 4 kişilik gruplardan oluşturuluyor hocalar tarafından ve her grupta minimum 1 maximum 2 erasmus öğrencisi bulunuyor. Yani local öğrencilerle sürekli çalışmak durumunda kalıyorsunuz.

PBL sonunda her grubun kendi temsilcisi tüm grubu temsil edecek şekilde bir sunum gerçekleştiriyor, grubun diğer üyeleri ise onu destekliyor. Bu sunum sonucunda tüm grup aynı notu alıyor, ardından ise bireysel sunumlar başlıyor. Her kişi tek tek sunum yapıyor ve dersi veren hocalar tarafından her ders ile ilgili en az 4 soru sorulup bilgisi ölçülüyor. Böylelikle notlandırmanın ikinci ayağı tamamlanmış oluyor.

PBL dönem sonu projesiyle uğraşmak gerçekten zor oluyor, hem grup çalışması yapılması gerekiyor , hem anadilde konuşama sıkıntısı yaşıyor localler hem de günde 8 saat kadar çalışılması gerekiyor.. ( 8 saat çalışılsa bile yetmiyor projeyi bitirmeye ) . Bu sebeple, genellikle PBL için ilk toplantı yapıldığında dersler kesilmiş oluyor. Yani okula gitmiyorsunuz ! Fakat yine de, local öğrencilerle buluşup birlikte çalışmanız gerektiğinden, genellikle okulda her gün buluşuluyor diye biliyorum. ( Hocalar da bunu istiyor , sizi kontrol etmiyorlar gelip gelmediniz diye ama gelmeniz bekleniyor açıkçası .)

4-PBL Gerektiren Dersler

Arkadaşlar diğer dönemlerde hangi dersler PBL gerektiriyor bilmiyorum ama genellikle erasmus öğrencileri aynı dersleri alıyor, bu sebeple size genel birşeyler yazmaya çalışacağım.

 1. Finances and international trade
 2. Logistics II
 3. Project Management
 4. Optimization Techniques and Tools II
 5. Quantitative methods of Industrial Organizations II
 6. Energetic Technology

Yukarıda gördüğünüz 6 ders PBL gerektiriyor arkadaşlar. Bu derslerden en az 3 tanesini alan öğrenciler PBL yapmak zorunda. Bu demek oluyor ki, bir PBL içerisinde bu 6 derse dair problemler içeriyor ise, sizlerin de sadece bu 3 dersi alıyor olsanız bile bu 6 dersin hepsini bimeniz gerekmekte anlamına geliyor. Hiç adil değil dimi ? – Amaç grup çalışmasında bireylerin eksik yönlerini tamamlayabilmelerini öğretmek arkadaşlar.. Her şeyin bir sebebi var burada yani..

Neyse, genel olarak söylemek gerekir ise, Endüstri Mühendisliği Bölümü için öğrenciler genellike şu 3 dersi alıyor ( benim tanıdığım tüm erasmus öğrencileri alıyor aslında )

 1. Project Management ( with locals )
 2. Innovation Management ( Incomings )
 3. Finance and International Trade

Dolayısıyla kafadan 2 ders PBL gerektiriyor, yanına 3. dersi de eklerseniz artık PBL yapmak zorunda kalırsınız. PBL yapmaktan kurtulabilmek için son dönemde erasmusa gelmeniz önerilir 🙂 onun haricinde, bu dönem karşılaştık, bazı arkadaşlarımız PM,IM ve Finance derslerinin yanında Optimization Techniques and Tools II dersini almalarına rağmen PBL yaptırmadılar. ( Sebebi ise dersi kaçırmamaya ve sürekli katılmaya bağlıyoruz )

Ayrıca bir son dönem öğrencisi olarak ben de aldığım dersleri sizler için yazayım ( Ben de PBL yapmıyorum )

 1. Project Management ( with locals )
 2. Innovation Management ( Incomings )
 3. Finance and International Trade
 4. Final Degree Project
 5. Spanish

derslerini alıyorum. Sadece 2 ders PBL gerektirdiği için hocalar PBL yapmamam gerektiğine karar vermişler, sadece PM ve Finance karışımı bir proje yapacağım ve PBL kadar zor olmayacak arkadaşlar.

5-İspanyolca

Arkadaşlar hemen hemen tüm Erasmus öğrencileri ispanyolca dersi alıyor. Ders üniversite tarafından değil özel bir kurum olan Mondragon Lingua tarafından verilmekte. Ders okul tarafından verilmediği için biraz rahat geçiyor, yoklama konusunda sıkıntı çıkarmıyor hoca eğer sevdirirseniz kendinizi. Ve sadece bir sınav yapılıyor ( dönem sonunda ) ve sınavda yine canımız hocamız yardımcı olacağını söylüyor stres yapmamamız gerektiğini söylüyor. Bak benden selam söyleyin canım Carmen‘e tamam mı <3

Hah şuraya lokasyonu da ekledim, her yere yakın merak etmeyin.

Size önerim, bence Mondragon Lingua dil öğretmekte pek iyi değil ( BENCE ) bu sebeple biraz çalışıp gelmenizde fayda olabilir. Ben şahsen https://www.busuu.com/tr adresini kullanıyorum, mobil uygulaması da var ve bence çok güzel anlatıyor her şeyi ( en azından birşeyler konuşabiliyorsunuz karşı tarafla ). Mobil uygulamasına ios için şuradan, android için ise şuradan ulaşabilirsiniz.

6-Erasmus Öğrencilerinin Aldığı Dersler

Arkadaşlar, gelmeden önce de araştırmıştım fakat burada da farkına vardım. Şu 5 ders galiba sadece Erasmus öğrencileri için açılıyor, bazılarında hiç local öğrenci yok.

 1. Project Management
 2. Finance and International Trade
 3. Innovation Management
 4. Spanish
 5. Basque Culture

Özellikle Spanish & Innovation Management & Basque Culture derslerinde local öğrenci yok arkadaşlar. Sadece erasmus öğrencileri var, fakat project management gibi bir ders ana dersimizi oluşturduğundan locallerle almamız isteniyor.

NOT : Bence Basque Culture dersini almayın arkadaşlar, Onati kampüsünde oluyor ders galiba ya da başka yakın bir merkezde adını bilmiyorum, fakat Mondragon Kampüsü’nde değil bunu net biliyorum. Sürekli Onati kampüsüne gitmek falan can sıkıcı olabilir diye düşünüyorum hele ki ders ara bir saatte ise vay halinize .. Git gel canınız çıkar.

7-Attendance

Arkadaşlar size net olarak söyleyebilirim ki Erasmus’a geldim oh kebap, oh ders yok oh zorunlu değil falan diye düşünmeyin. Burada attendance acayip önemli. Derslerde yoklama alınmıyor gibi görünüyor fakat hocalar gözleriyle yoklama alıyor ( isminizi bilmeseler bile bir şekilde öğreniyorlar emin olun ). Bu sebeple elinizden geldiğince tüm derslere katılmaya çalışın, ki zaten tüm dersler uygulamalı anlatıldığından, kaçırırsanız zaten kötü oluyor sonu..

Burada hocalar hemen hemen her hafta toplanıp öğrenciler hakkında fikir alışverişi yapıyorlar. Bu sebeple bir derste bırakmış olduğunuz iyi veya kötü izlenimin diğerlerini de etkilemesi olağan. Birkaç arkadaşımız tüm derslere gitmediği için sertçe uyarılmıştı ( 2 hafta gelmediler totalde – arka arkaya değil, fakat kurul toplanıp, bir kere bile daha gelmezlerse bu derslerden bırakılacaklarını söylemişlerdi )- Hadi yiyosa gelmeyin derse …

8- Ders Saatleri & Tarihleri

Oyş, size gerçekten çok iğrenç bir şeyden bahsetcem.Burada dersler 7.45‘de başlıyor 🙁 – Akşam değil ha sabahın körü olan 7.45.. Genellikle uyanmak çok zor oluyor bu sebeple .. Ve inanın ders 7.45 de başlıyor görünüyor ise programda, gerçekten de 7.45 de hoca başlıyor. Türkiye’de olduğu gibi 10 dk geç gelen hoca, 10 dk projeksiyon ayarlanması vs söz konusu bile değil. Her şey dakikası dakikasına uygulanıyor arkadaşlar.

Mesela 8.45-13.00 arası derslerim oluyor ( Her bir saatte zil çalar ) fakat sadece bir kere ara verilir. O da 10.45 arasıdır. 10.45-11.00 arası 15 dakikalık bir ara haricinde maalesef ara  yok arkadaşlar. Ve inanın son dakikasına kadar sınıfta çalışma yapılıyor, erken çıkmak vs söz konusu değil 🙁

Bunlar haricinde, genel olarak ders tarihlerinden söz etmek gerekirse,

 1. Spanish dersleri genellike okul açıldıktan 20-25 gün sonra başlıyor.
 2. Innovation Management dersi yaklaşık olarak 1 ay sonra başlıyor.
 3. Diğer dersler ise normal schedule nasıl ise o tarihlerde başlıyor ( locallerle çünkü )

+ extra olarak söylemek gerekirse, PBL toplantısı yapıldığında dersler kesiliyor. Yani yaklaşık olarak 2 ay kadar ders görüyorsunuz sadece arkadaşlar.

9-Ders Programı

Burada dinamik bir ders programı söz konusu arkadaşlar. Yani her hafta ders programınız değişiyor. Genellikle Cuma günü bir sonraki haftanın programı Muddle’a yükleniyor. Bu sebeple sürekli ders programını takip etmeniz gerekiyor. Sonra aman ders kaçırdım aman şöyle oldu demeyin.

Ha bazen ders programı saçma sapan değişiyor ve dersleriniz çakışabiliyor. Bu gibi durumlarda hemen hocalarınızla iletişim kuruyorsunuz, çözüm buluyorlar. Burada mağduriyet yok.

10-Local Öğrenciler

Ah ah.. Bu local öğrencilere ne demem gerekiyor inanın bilmiyorum. Bazı derslerdeki sınıf arkadaşlarınız çok cana yakınken, bazı derslerde ( %99.9 ) hepsi bildiğiniz odun gibi. Ne bir selam ne bir hi ne bir güler yüz, hiçbir şey yok maalesef. İlk geldiğimizde çok sıkıntı çekmiştik bu durumdan fakat, sonraları alıştık, çünkü muhabbet etmeye birlikte çalışmaya başladık vs. Grup çalışmalarının bunda çok etkisi oldu.

Vatandaşların ingilizceleri kötü olduğundan ( sanki bizimkisi kraliyet ailesi ingilizcesiymiş gibi ) bizlerle iletişim kurmaktan çekiniyorlar. Bu sebeple sürekli kendi aralarında gruplar oluşturup kendi kendilerine konuşup sohbet ediyorlar veyahut çalışıyorlar. Erasmus öğrencileri de kendileri ayrı gruplar oluşturmak zorunda kalıyor bu durumda… Kulağa hoş gelmiyor dimi ? Ama durum böyleydi. PBL’lerden sonra ise tamamen değişti durum, herkes herkesle muhabbet edebiliyor şu an, özellikle kızlar çok cana yakın.

Daha sonraları ise öğrendiğimiz kadarıyla özellikle bizleri ( Türkleri ) çok sevdiklerini söylüyorlar fakat tüm bu geri duruşun sebebi hem utangaç oluşları hem ingilizcelerinin kötü oluşu hem de buranın küçük bir yer oluşu ve pek yabancı insanlarla iletişim kurma gibi bir alışkanlıklarının olmayışıymış. Üzücü yani bilemiyorum, biz onları yargılamayız ki, aksine selam vermeleri bile bize yetiyordu çoğu zaman 🙂

Dönemin sonuna doğru selam sabahlar başladı, muhabbet etmeye başladık ne bileyim vakit geçirmeye başladık ama dönem bitti yani… 2-3 ay boyunca birkaçı hariç adam gibi selam verenleri bile yoktu, daha erken başlayıp çok şey paylaşabilirdik birbirimizle diye düşünüyorum ! O sebeple pek ısınamadık biz arkadaşlara ( ilk başta ). Alışma döneminde selam verip, arkadaş olmaya çalışmaktansa dönem sonunda arkadaş olduk tam anlamıyla, tuhaf ama yine de en azından arkadaş olduk 🙂

 

NOT: Her ne kadar katı kuralları olan bir eğitim sistemleri olsa da, sadece bu eğitimin bir parçası olmak için bile gelinir.

Şimdilik aklıma bu kadar geliyor, sayfayı sürekli güncelleyeceğim yeni başlıklar altında bilginize.

NOT : Bu konular hakkında eklememi istediğiniz şeyleri söylerseniz ya da başka başlıklar eklememi isterseniz yorum&soru olarak yorum yaparsanız sayfayı güncelleyerek sorularınızı yanıtlayabilirim. İlginiz için teşekkür ederim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şimdilik aklıma bu kadar geliyor, sayfayı sürekli güncelleyeceğim yeni başlıklar altında bilginize.

NOT : Bu konular hakkında eklememi istediğiniz şeyleri söylerseniz ya da başka başlıklar eklememi isterseniz yorum&soru olarak yorum yaparsanız sayfayı güncelleyerek sorularınızı yanıtlayabilirim. İlginiz için teşekkür ederim.

Bir Cevap Yaz