Mondragon/Arrasate’de Seyahat 33

Mondragon/Arrasate’de Seyahat

Haydaaaaa, şimdi en önemli noktalardan biri aslında bu, seyahat, gezip tozma işleri vs 🙂 Biraz hayal kırıklığı yaratabilir yazdıklarım fakat yine de siz bir okuyun derim..

Şimdi bulunduğumuz bölge Arrasate/Mondragon. Öncelikle buradan çıkabilmek için en yakın Bilbao veya Vitoria’ya gitmemiz gerekiyor. Aslına bakarsanız Vitoria da değil, direkt Bilbao yani 🙂

Öncelikle belirtmem gerekiyor ki, Arrasate’den çıkmak için tek otobüs durağımız var. Aslında Madrid’e direkt otobüs var ve durağı ayrı fakat onu en son anlatcam. Siz tek durak varmış gibi öğrenin şimdi. Kullanacağımız durak aslında ilk gün bizi bıraktıkları durak. Daha önce de paylaştığım gibi, şehir merkezinde bulunan ;

Şincikkk, daha önce anlattım mı hatırlamıyorum ama kullandığımız iki otobüs firması var, biri PESA diğeri ise BizkaiBus mı ne, ama PESA harici pek geçmiyor arkadaşlar biz sürekli PESA kullanmak zorunda kalıyoruz. Bu sebeple, MUGI kartınızı mutlaka gelir gelmez alın. Çünkü şurada da anlattığım gibi %50ye varan indirim imkanı sağlıyor.

Neyse, otobüs saatlerini öğrenebilmek için http://www.pesa.net/pesa/es/inicio adresine gidiyoruz ve ;

  • Sol kısımda bulunan FECHA yazan yerde tarihimizi seçiyoruz
  • Ardından ORIGEN kısmında Arrasate-Mondragon‘u seçiyoruz.
  • Son olarak ise gitmek istediğimiz şehri seçiyoruz. Destino ( Bilbao – Donostia – Elgoibar etc )
  • Karşımıza çıkan sayfa sadece gidiş saatlerini gösterir, dönüş saatlerini kontrol edebilmek için VER VUELTA yazan yere tıklıyoruz, otomatik olarak dönüş saatleri karşımıza çıkıyor.

Bu kadar basit.  Fakat bence kıçı kırık Arrasate’den Bilbao’ya gitmek 7 euro ya da San Sebastian’a gitmek 12 euro           ( MUGI KARTSIZ )  .. Isn’t it stupid ? Mugi Card ile tutarlar yarıya düşüyor arkadaşlar ama yine de aptalca pahalı bence.. Daha sonra ise yakın bölgelere otobüs aracılığıyla ulaşabilir veya havalimanı aracılığıyla başka yerlere gidebilirsiniz.

Olay burada başlıyor aslında… Arkadaşlar maalesef aynı tarihlerde Madrid-Barcelona gibi şehirlerde sürekli 10 euro’ya biletler bulabiliyorken ( Paris,Roma,Amsterdam gibi şehirlere bide ha ) , Bilbao çıkışlı uçuşlar maalesef genelde 30 eurodan başlıyor. Sebep ise Ryanair maalesef Bilbao havalimanından uçuş seferi düzenlemiyor muhtemelen bu… Ryanair en yakın Vitoria-Gasteiz havalimanından uçuşlara sahip, bu sebeple Vitoria uçuşları takip etmekte fayda var, bazen 10 euroya Berlin’e uçabiliyorsunuz …

Bunlar haricinde bir diğer seçenek ise Santander Havalimanı, bazen Belçika’ya  falan 10 euroya uçuşları oluyor fakat Santander’e gitmek yaklaşık 2-3 saat sürüyor bu sebeple pek tercih etmenizi önermiyorum arkadaşlar.. Ve Santander’e gitmek başlı başına 12 euro falan tutuyor.

Şimdiiiii,bu kadar genel bilgi verdiğime göre detaya geçebiliriz. Size önerim ( mutlaka %99.9’unuz biliyor ve kullanıyor ) https://www.skyscanner.com.tr/ adresini kullanmanız. Fakat kullanırken, havalimanını seçip, uçmak istediğiniz noktayı ” HER YERE ” yapar ve tarih aralığı belirtmeden komple ayı seçerseniz, ucuz uçuş yakalama ihtimaliniz yüksek. ( Ki bunu planınızdan birkaç ay önce yaparsanız oh kebap, kesin bulursunuz. )

Bunu anladıysak bir öneri daha geliyor şimdi. Arkadaşlar mümkünse tek bir şehire gidip, gezip dönmek yerine, eğer imkanınız ve vaktiniz var ise, belirli bir lokasyona gidip ardından başka ülke veya şehirlere gidip geri dönmeniz daha mantıklı olabilir. Çünkü genellikle gidiş uçuşları ucuz olurken dönüş uçuşları pahalı oluyor. Fakat başka bir şehirden ya da ülkeden otobüs veya uçak ile çok daha ucuza dönme ihtimaliniz de var. Bu sebeple tek nokta gezilerinden kaçının. ( Ayrıca çok pahalı oluyor ha )

Buraya geldiğinizde göreceksiniz ki, birçok tatil var, şöyle 10 günlük 5-6 günlük vs, bu günleri iyi değerlendirmelisiniz. O tarihler zaten dönem başında size veriliyor ( akademik takvimde kırmızı yazılı olanlar ) buna göre aylar öncesinden biletlerinizi alırsanız emin olun acayip dehşet olur.

Eğer benim önerdiğim gibi birçok şehri aynı anda ( arka arkaya ) gezmeyi tercih edecek olursanız, tatil dönemlerinde çok güzel gezebilir ve bunu ucuza halledebilirsiniz. Benim size önerim, çıkış noktası olarak Madrid veya Barcelona’yı seçmeniz faydanıza olacaktır. Çünkü bu iki şehirden tüm dünyaya uçuşlar var  ve inanın acayip ucuz ( 8-10 euro ).

Gel gelelim bir diğer noktaya, otobüs ile ulaşım için hangi kanalları ve firmaları kullanmanız gerekmekte? İlk olarak hepinizin bilmesi gereken site tabii ki https://www.goeuro.com/ .. Tüm ulaşım yollarını toparlayıp size en uygun seçenekleri sunuyor. Bunun haricinde İSPANYA içerisinde ALSA en iyi firmalardan biri bence. Hemen hemen her bölgeye seferleri bulunmakta ve ortalama fiyatlara sahip. https://www.alsa.es/ adresinden siteye ulaşabilir ve plan oluşturabilirsiniz.

Mesela Arrasate-Madrid arası direkt otobüs seferleri ALSA tarafından yapılmakta. Bileti online almak için şu şekilde bir arama yapabilirsiniz.

Fiyat sürekli 31 euro arkadaşlar hiç değişmiyor. Yine de fiyat uygun diyebilirim çünkü diğer ulaşım yolları genelde daha pahalı.

Son önerim, BLA BLA CAR. Yanlış duymadınız…… Burada deli gibi bla bla car kullanıyorlar arkadaşlar. Mesela Vitoria-Madrid arası sürekli Bla Bla Car bulabilirsiniz ( 18 euro falan alıyorlar ) . Bazen Bla Bla Car kullanmanın da faydalı olabileceğini düşünüyorum. Goeuro kullanırsanız zaten orada göreceksiniz ki Bla Bla Car da aramalarda listeleniyor.

Tabi işin özü anlayacağınız üzere tüm bunları Arrasate’den bir yerlere direkt gidemediğimiz için yapıyoruz 🙁 E Bilbao’dan da her yere pahalı nerdeyse :S bu yüzden alternatif yollar arıyoruz. Fakat inanın Madrid veya Barcelona’dan uçuşlar gerçekten ilaç gibi.

Mesela size yapacağım gezi planımı yazayım,

Arrasate-Madrid-Seville-Lisbon-Porto-Barcelona-Bilbao-Arrasate

Bu şekilde rotalar çizerseniz gezinizi ucuza halledebilirsiniz.

SON ve en önemli notlar !

  1. Herhangi bir firmadan bilet aldığınızda MUTLAKA çıktısını alın. Mesela Ryanair’den bilet aldınız ve elinizde biletinize ait çıktınız yok ise 50 euro çıkarma parası alıyorlar haberiniz olsun 🙂 Ayrıca gezerken yanınıza sadece sırt çantası alın, (şu benim kullandığım çanta ) çünkü ucuz uçuşlar genellikle bagajsız oluyor sadece el bagajına izin veriliyor. ( Aksi taktirde ceza yiyorsunuz )
  2. Ryanair’den aldığınız biletlerin tarih ve saatlerine çok dikkat edin, genellikle “secondary airports” yani pek uçuşun olmadığı havalimanlarını kullandıklarından, havalimanları şehre aşırı uzak oluyor ( Brüksel’de şehir merkezine gitmek 1 buçuk saat sürmüştü 🙁 ) Ve eğer varış saatinizde otobüs/metro vs yok ise, vay anam vay taksi !
  3. Mümkün olduğunca bir kız arkadaşınız ile gezin ve toplu gezilerden uzak durun ve bence tek de gezmeyin. Kız arkadaşınızla gezin deme sebebim otostop için iyi oluyo 🙂 Toplu gezilerde falan da hep birilerini beklemek zorunda kalıyorsunuz falan.
  4. Hostellerinizi gitmeden önce mutlaka ayarlayın. https://www.hostelworld.com/, www.booking.com https://www.airbnb.com.tr/https://www.couchsurfing.com/ gibi siteleri kullanabilirsiniz. Hostele ödeme yaparken yaptığınız ödemenin hangi hizmetleri kapsadığına MUTLAKA bakın, yoksa hostele gittiğinizde sürpriz ile karşılaşabilirsiniz..

Benden bu kadar, aklıma geldikçe ekleyeceğim sayfa güncel kalacak. Sonuç olarak MAALESEF Arrasate’de seyahat biraz pahalıya denk geliyor aktarma yapmak zorunda olduğumuz için, fakat dediğim gibi tatil dönemlerini baz alarak çok önceden program yaparsanız faydanıza olacak.

Şimdilik aklıma bu kadar geliyor, sayfayı sürekli güncelleyeceğim yeni başlıklar altında bilginize.

NOT : Bu konular hakkında eklememi istediğiniz şeyleri söylerseniz ya da başka başlıklar eklememi isterseniz yorum&soru olarak yorum yaparsanız sayfayı güncelleyerek sorularınızı yanıtlayabilirim. İlginiz için teşekkür ederim.

Bir Cevap Yaz