Vensim PLE 39

Vensim PLE

Merhaba arkadaşlar, size Erasmus’a gelmeden önce bilmediğim ve burada öğrendiğim bir programdan bahsedeceğim. Kullanımı acayip kolay. Öncelikle ne işe yaradığından bahsetmek istiyorum.

Günümüzde firmaların birçoğu ayakta kalabilmek adına çeşitli yollarla inovasyon yapmak durumda kalıyorlar. Bu inovasyon; süreç, ürün veya servis inovasyonu oluyor genelde. Yalnız bu inovasyonları yaparken en önemli kriterimiz her zaman olduğu gibi kullanıcılar yani bizleriz. Bu sebeple, kullanıcılardan aldığımız geri dönüşler doğrultusunda genelde inovasyon yaparız.

Vensim dediğimiz program, Casual Loop Diagram yani Nedensel Döngü Şemaları ile sistemlerin geri bildirimlerini ( feedback structure ) sanal ortamda oluşturup yorumlar yapabilmemizi sağlıyor. Bir nedensel döngü diyagramı (CLD), bir sistemdeki farklı değişkenlerin nasıl birbiriyle ilişkili olduğunu görselleştirmeye yardımcı olan nedensel bir diyagramdır. Nedensel döngü şemalarını;

– Dinamiklerin sebepleri hakkında hipotezleri çekmek

-Bireylerin veya takımların zihinsel modellerini yakalamak

-Bir sorundan sorumlu olduğu düşünülen geri bildirimlerin önemini aktarmak gibi sorunlara çözüm bulabilmek amacıyla kullanırız.

Şekilde gördüğünüz gibi ( üzerine tıklayın ) olayların birbirleri ile olan etkileşimi pozitif veya negatif olmak üzere değerlendirilmiş. Ve ortada ise genel bir değerlendirme söz konusu. Bu genel değerlendirmeyi, çarpma işlemindeki +,-‘lerle yapıyoruz. Mesela loop içerisinde bir + ve bir – var ise genel yorum – olmalıdır.

Yukarıdaki örneği kısaca anlatmak gerekir ise; ( ilk döngü için )

  • Ortalama yaş süremiz uzun ise, ölüm oranımız azdır.
  • Ölüm oranımız az ise, popülasyon çoktur.
  • Popülasyon çok ise, doğum oranı çoktur.

Bu şekilde yorum yapabilirsiniz.

Vensim işte tam da bu noktada, elle değil de sanal ortamda bu çalışmayı yapmak isteyenler için tasarlanmış bir program. Programı edinebilmek için;

www.vensim.com  adresine giriyoruz.

Daha sonra ” Downloads ” kısmına tıklayıp, ” Free Downloads ” a tıklıyoruz.

Karşımıza çıkan sayfada ” please tick this box ” yazan kısma tıklayıp, ismimizi ve mail adresimizi yazıyoruz. Mail adresi yazma zorunluluğu var, çünkü programı indirme linki size mail olarak yollanacak. Bu sebeple yanlış bilgi girmeyin.

Ardından programda çalışmalar yapabilirsiniz. Daha iyi anlayabilmek için real-life problem ile bir örnek yapalım.

  • In this situation, a problem symptom needs an urgent resolution. A solution is quick implemented, which alleviate the symptom. However, the solution produces unintended consequences that cause a long term problem.
  • ( Bu durumda, bir sorun belirtisinin acilen çözülmesi gerekir. Belirtiyi hafifleten bir çözüm hızla uygulanır ve semptomu hafifletir. Bununla birlikte, çözüm uzun vadeli bir soruna neden olan istenmeyen sonuçlar da doğurabilir. )

Bu problemi çözebilmek için öncelikle variable yani değerleri belirlememiz gerekir. Değerlerimiz,

  • Problem ( problem )
  • Fix solution ( problemin çözümünün düzeltilmesi )
  • Unintended consequences ( istenmeyen sonuçlar )

NOT : Bu sadece bir örnektir, birçok farklı değer yazabilirsiniz.

Vensim programını açıp ilk olarak değerlerimizi yazıyoruz.

Ardından ” Arrow ” kısmına tıklayıp ağlarımızı oluşturuyoruz.

Son olarak ise yorum ekliyoruz.

Bu kadar basit. Sizler için işlemin son halini de ekliyorum.

Gördüğünüz gibi işlem tamam.

Daha birçok örnek verilebilir fakat bu temel bir örnektir arkadaşlar. Aynı zamanda, programı kullanmaya başlamadan önce kullanıcı klavuzunu okumanızı tavsiye ederim, çünkü stock,variable ve flow gibi kavramların neler olduğunu bilmezseniz modeliniz saçma olur ve çalışmaz.

Yukarıdaki örnekler haricinde, derste yaptığımız ve daha karmaşık olan ve aynı zamanda tüm fonksiyonları ( stock, variable and flow ) görebileceğiniz örnekler aşağıdadır.

 

 

 

 

 

 

 

İş hayatınızda sıklıkla karşınıza çıkabilecek bir bilgiymiş, bilmekte fayda var.

Hepinize Başarılar.

 

Bir Cevap Yaz